Potpredsjednik PKCG Radovanović na forumu o viziji regiona u 2030. godini

Dodajte komentar

Potpredsjednik Privredne komore Crne Gore Pavle D. Radovanović učestvovao je na dvodnevnom regionalnom biznis forumu u Beogradu o ekonomskim i političkim perspektivama, izazovima i aktuelnostima održivog razvoja u zemljama Zapadnog Balkana do 2030. godine i kasnije.

Forum je okupio predstavnike biznisa, politike i civilnog društva koji su kroz izlaganja sagledali ekonomije Zapadnog Balkana iz perspektive 2030. godine. Kao u svojevrsnoj vremenskoj kapsuli, na događaju su postavljena pitanja gdje se nalazi region 2030. godine u ekonomskom, političkom i društvenom razvoju, koji su uslovi morali biti ispunjeni da bi se postigli rezultati, šta se moglo učiniti drugačije i koje su lekcije naučene. Poseban fokus bio je na temama: regionalni ekonomski razvoj, zadržavanje talentovanih nasuprot „odlivu mozgova”, kompleksnost Zelenog sporazuma i promjene koje on nameće u borbi protiv klimatskih promjena i zaštite životne sredine.

Potpredsjednik je govorio u okviru panela sa temom „Prosperitetne ekonomije Zapadnog Balkana – Da li je misija obavljena?“. Radovanović je predstavio krovnu asocijaciju crnogorske privrede, ulogu Komore u kreiranju povoljnog ambijenta za poslovanje i promociji privrede, sa posebnim osvrtom na njen doprinos transformaciji ekonomije naše države ka zelenoj i održivoj.

On je tokom svog izlaganja ukazao na potrebu da vlade regiona iznađu pravi balans između podrške privredi, omogućavanja održivog rasta i istovremenog održavanja fiskalne odgovornosti.

“Preduslov razvoja Zapadnog Balkana je politička stabilnost i profesionalizacija javne administracije. To je izuzetno zahtjevan izazov, ukoliko realno sagledavamo političke prilike u regionu. Neophodno je da se osnaže javne institucije i ojača vladavina prava kako bi se podstakao ekonomski rast”, rekao je Radovanović.

Prema njegovim riječima, Crnoj Gori je potrebna nova strategija održivog rasta zasnovana na produktivnosti i jačanju ljudskih, uz očuvanje prirodnih resursa.

“Nedosljedna primjena zakona i drugih propisa, te visok nivo neformalne ekonomije predstavljaju izazove za ekonomski razvoj i ometaju integraciju u EU”, zaključio je potpredsjednik Privredne komore Crne Gore.

Skup je, u saradnji sa Odborom njemačke privrede za istočnu Evropu, organizovala Njemačko-srpska privredna komora, a povodom obeležavanja jubileja – 20 godina postojanja programa stipendija njemačke privrede “Zoran Đinđić”.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *