Kako nas kompjuteri sistematski uništavaju

Dodajte komentar

Zavisnost od interneta je već duže vrijeme uvršćena među psihičke bolesti.

To je nažalost samo jedan u nizu poremećaja koji nas može zadesiti zahvaljujući kompjuterima.
Koristimo ih svaki dan ne obraćajući pažnju na posljedice – kompjuteri jesu naši veliki prijatelji ali se u nekom momentu okreću protiv nas. Pa da počnemo sa nabrajanjem svih nuspojava svakodnevnog višesatnog sjedenja ispred kompjutera:

Bol u koljenima

Možda ste od onih ljudi koji rade kancelarijske poslove. Možda imate običaj da prekrstite noge ili ih stavljate u nezgodan položaj. Bol u koljenima se sve češće javlja kao posljedica sjedenja pred kompjuterom.

Kompjuterski vid

Provodite li ispred monitora više od tri sata dnevno? Onda je vrlo vjerovatno da patite od onoga što ljekari nazivaju „sindromom kompjuterskog vida”. Ovaj sindrom izaziva umor, ponekad glavobolje, bol vrata i leđa, dvostruku ili zamućenu sliku.

Poremećaj spavanja

Nemojte da vas začudi ako patite od insomnije ili se često budite noću. Veće su šanse da vam se to dogodi ako kako ustanete sjednete za kompjuter.

Glavobolje

Da biste spriječili pojavu glavobolje probajte da promjenite poziciju monitora, osvjetljenje u sobi. Provjerite vid – možda je vrijeme da počnete da nosite naočare.

Bol u leđima

Rijetko ko od nas za kompjuterom sjedi ispravno. Ukoliko pritom ne radite nikakve vježbe, ne protežete se, leđa će početi da vas bole prije ili kasnije. Isto važi i za mišiće vrata.

Poremećaj pažnje

Ma koliko apsurdno to zvučalo multitasking i rad u više programa istovremeno nas samo buni, ne povećavajući našu sposobnost da se koncentrišemo. Moderne generacije su takve – sve nam postaje mnogo brže dosadno pa se iz tog razloga prebacujemo sa jedne stvari na drugu.

Zavisnost od interneta

Rijetko ko od nas sjedi za kompjuterom a da ne ide na internet. Kineski istraživači su otkrili da zavisnost od interneta mijenja mozak kao i alkoholizam, a promjene su jasno vidljive na skeneru mozga. (S media)

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *