Japanci pomažu Mijanmaru da uspostavi prvu berzu u zemlji

Dodajte komentar

Centralna banka Mijanmara pozvala je japanske TSE (Tokyo Stock Exchange) i Daiwa da pomognu u razvoju tržišta kapitala u najsiromašnijoj državi Azije.

Do 2015. trebala bi, nakon 50 godina vladavine vojne hunte, početi sa radom prva berza. Godine 1996, Burma je nakratko imala berzu ali se trgovalo samo akcijama šumarskih preduzeća i banaka, dok prometa državnih obveznica skoro da i nije bilo.

Međunarodni investitori su se zainteresovali za Mijanmar, (Burma), nakon što je vojna hunta prošle godine ustupila vlast demokratski izabranoj vladi koja je odmah počela provoditi dalekosežne ekonomske i političke reforme.

Između ostalog, oslobodila je kurs domaće valute, kiat,  i dozvolila zamjenu za devize, koja se prije mogla nabaviti isključivo na crnom tržištu. Prethodno, građani su mogli prodati ili kupiti najviše dvije hiljade dolara. Od januara, ta granica je pomjerena na 10.000.
Za iznos iznad 10 hiljada građani moraju imati potvrdu o porijeklu deviznih sredstava.

Ograničenje zamjene za domaće novčanice važilo je i za strance prilikom ulaska u zemlju. Tako se do kraja prošle godine u mjenjačnicama moglo zamijeniti 200 dolara, polovinom januara dozvoljeni iznos je podignut na 500, a od 1. februara na 2.000 dolara.

Početkom februara 1 US dolar se mijenjao za 810 do 820 kiata.

Mijanmar je najsiromašnija država u Aziji, sa 715 dolara nacionalnog dohotka po glavi stanovnika. Oko 26 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva sa 1.25 dolara dnevno. Od 55 miliona stanovnika samo četvrtina ima struju.

Ova zemlja na obalama Bengalskog zaliva ima velike rezerve bakra, cinka i prirodnog gasa, međutim decenije promašene politike marksizma i izolacije učinili su da Mijanmar postane jedna od najsiromašnijih država svijeta.

Ukidanjem sankcija, koje su zapadne zemlje uvele 2003 vojnoj hutni, Mijanmar će postati predmet pažnje mnogih investitora, a otvaranje berze umnogome će doprinijeti da zemlja doživi ekonomski napredak, prenose agencije.

TAGOVI: ,
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *