Ko je nova guvernerka Centralne banke Crne Gore?

Dodajte komentar

Skupština Crne Gore je juče usvojila predlog predsjednika Jakova Milatovića za imenovanje guvernerke Centralne banke Crne Gore (CBCG), čime je za tu poziciju izabrana Irena Radović.

Glasao je 71 poslanik, 58 je bilo za, a 13 protiv, dok uzdržanih nije bilo. Radović su podršku dali poslanici Pokreta Evropa sad, Demokratske Crne Gore, ZBCG, Bošnjačke stranke, Socijaldemokrata, GP URA, SNP-CIVIS, Hrvatske građanske inicijative, Albanskog foruma, dok su protiv glasali poslanici Demokratske partije socijalista.

Radović je diplomirala na Ekonomskom fakultetu u Podgorici 2000. godine u oblasti međunarodne ekonomije i biznisa. Dobitnik je nagrada “19. decembar” i Nagrade Univerziteta Crne Gore.

Magistarske studije iz međunarodnih odnosa završila je na Kraljevskom koledžu Univerziteta Kembridž u Ujedinjenom Kraljevstvu 2002. godine, dok je magistraturu ekonomskih nauka stekla na Konzorcijumu za istraživanja i obrazovanje u primjenjenoj ekonomiji (CORIPE) u Italiji 2003. godine. Odbranila je doktorsku disertaciju na Univerzitetu Crne Gore 2009. godine, stekavši zvanje doktora ekonomskih nauka. Od 2000. godine je angažovana na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore na predmetima Međunarodna ekonomija i Globalizacija svjetske privrede, a 2011. godine izabrana u zvanje docenta u oblasti monetarne ekonomije EU na Univerzitetu Donja Gorica. Radović je 2003. godine imenovana je na mjesto šefice Britanske kancelarije u Podgorici, kao predstavnica Vlade Velike Britanije u Crnoj Gori. Nakon proglašenja crnogorske nezavisnosti, u novembru 2006. godine, preuzela je dužnost političke zamjenice britanskog ambasadora u Crnoj Gori u Ambasadi Velike Britanije u Podgorici, do odlaska na specijalizaciju na All Souls koledž Univerziteta Oksford u Ujedinjenom Kraljevstvu u januaru 2007. godine. Vratila se u crnogorsku diplomatiju jula 2007. godine, preuzimanjem dužnosti pomoćnice ministra inostranih poslova do oktobra 2010. godine. Dr Irena Radović imenovana je na mjesto ambasadorke Crne Gore u Republici Francuskoj, Knjaževini Monako i Knjaževini Andori u oktobru 2010. godine i dužnost obavljala do februara 2015. U ovom periodu bila je i stalna predstavnica Crne Gore pri UNESCO, a od novembra 2011. godine je bila u rukovodećem tijelu Organizacije – Izvršnom odboru UNESCO tokom 2011-2015, te u periodu 2011-2013. obavljala dužnost potpredsjednice Generalne konferencije UNESCO.

Bankar podcast: Irena Radović, izvršna direktorica Investiciono razvojnog fonda

Odlukom Skupštine Crne Gore od 6. marta 2017. godine imenovana je za viceguvernerku Centralne banke za kontrolu bankarskog sistema, koju dužnost je obavljala uporedo s dužnošću članice Savjeta Centralne banke, potpredsjednice Investicionog komiteta Centralne banke i pridružene članice nacionalnog Savjeta za finansijsku stabilnost. Od 2019. godine do imenovanja na mjesto izvršne direktorice Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore angažovana je kao konsultant Financial Markets International, Inc. na USAID projektu reforme finansijskog sistema u Bosni i Hercegovini Agencije za međunarodni razvoj SAD (USAID), koji uključuje snaženje kapaciteta regulatornih agencija oba entiteta Bosne i Hercegovine, uvođenje FINREP-a i usklađivanje finansijske supervizije s EU standardima. Dobitnica je zlatne medalje i povelje Univerzalne lige za javno dobro, a princ Albert II od Monaka 2014.godine ju je odlikovao ordenom Viteza reda Svetog Karla.

Među 100 najmoćnijih liderki svijeta G100 mreže

Na Svjetskom ženskom ekonomskom forumu (WEF 2023) koji se održava u Londonu izvršna direktorica Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore, dr Irena Radović, izabrana je za G100 globalnu liderku i predsjedavajuću Grupe „Financial Inclusion and Corporate Board Readiness“ u okviru koje će biti zadužena za globalno povezivanje i umrežavanje aktivnosti G100 u sektoru finansija i korporativnog upravljanja.

Radović je jedina liderka iz jugoistične Evrope koja će rukovoditi jednom od grupa mreže koja okuplja najmoćnije žene liderke u svijetu iz svih sfera života. Među njima su dobitnice Nobelove nagrade, bivše šefice država, ministarke, poslovne žene, kao i liderke korporacija i lokalnih zajednica.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *