Svrkota: Izazov su nova zaduživanja po visokim kamatnim stopama

Dodajte komentar

Gotovo godinu od početka rata u Ukrajini, inflacija u Crnoj Gori počela je dausporava, a prema zvaničnim podacima Uprave za statistiku (MONSTAT), cijene u martu su u odnosu na februar bile niže za 0,7 odsto. Stopa godišnje inflacije kod nas prošle godine bila je nevjerovatnih 17 odsto, ali i dalje znatno niža nego u nekim članicama Evropske unije.

Ipak, cijene osnovnih namirnica i dalje su prilično visoke, a u odnosu na godinu ranije u prosjeku su bile više 13,9 odsto.

“U prethodnih godinu dana najviše su poskupjeli mlijeko, sir i jaja, čak 41,9 odsto, a potom meso koje je skuplje 18,2 odsto. Cijena hljeba i žitarica porasla je 21,3, odjeće 11 odsto, ačvrstih goriva 40,5 odsto. Povrće je skuplje 21,1 odsto, dok su usluge u restoranima i kafeima poskupjele 11,4 odsto. Ostali uređaji, predmeti i proizvodi za liču njegu skuplji su 15,8, usluge smještaja 24,1, a voće 14,7 odsto. Cijene kratkotrajnih dobara za rutinsko održavanje domaćinstva porasle su 27,7 odsto, šećera, džema, čokolada i slatkiša 21,8 odsto, frizerskih i ostalih usluga za ličnu njegu 25,1 odsto, dok je stvarna renta za iznajmljivanje stana skuplja za 31 odsto”, podaci su Monstata.

Prema riječima ekonomskog analitičara Novaka Svrkote, bilo je očekivano da inflacija konačno počne dausporava i kod nas, jer već m jesecima makar blago usporava na globalnom nivou.

“Usporila je globalno što je bilo očekivano, jer je najveći udar bio prošlog marta zbog početka rata u Ukrajini. Takođe, došlo je i do povećanja kamatnih stopa centralnih banaka protekle godine, čime su te institucije pokušale da ublaže uticaj inflacije”, navodi Svrkota.

On ističe da je inflacija i dalje veliki izazov za čitav svijet, te da i dalje vlada velika neizvjesnost i niko sa sigurnošću ne može predvidjeti krajnji ishod.

“I dalje je to visoka inflacija, ali sa trendom opadanja, ono što će sada biti izazov su nova zaduživanja po visokim kamatnim stopama. To će dovesti do pada potrošnje, problema u mnogim kompanijama i zemljama sa refinansiranjem dugova”, zaključuje Svrkota.

Od početka globalne ekonomske krize, Crna Gora je, prema podacima sajta Numbeo, postala najskuplja destinacija za život na Balkanu, ako se izuzmu Slovenija i Hrvatska. Prema podacima ovog sajta, za život pojedinca prosječni troškovi životau Crnoj Gori iznose 515 eura mjesečno, bez uračunate rente, dok je prosječnoj četvoročlanoj porodici mjesečno potrebno 1.802,6 eura, takođe bez rente.

Ministar zadovoljan tokom akcije Stop inflaciji

Vlada je nedavno u saradnji sa trgovačkim lancima pokrenula akciju “Stop inflaciji” u okviru koje je lista od minimum 25 proizvoda, na koje je ograničena marža na pet odsto, a prema navodima nadležnih, omogućava građanima određenu uštedu. U međuvremenu, osim najvećih trgovačkih lanaca, akciji su se pridružile i apoteke i prodavnice kozmetičkih proizvoda. Ministar Goran Đurović je u intervjuu za agenciju Mina biznis istakao da je zadovoljan tokom ove akcije, te da je usmjerena na najugroženi je građane koji kupovinom proizvoda iz ove korpe mogu da uštede i do 50 eura, te da je cjelokupni teret akcije na leđima privrednika.

Dan

TAGOVI: ,
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *