Država se nada milijardi od turizma

Dodajte komentar

Prema trenutnim najavama, odnosno rezervacijama, očekivanja od predstojeće ljetnje turističke sezone su velika, pa postoji mogućnost da rekordne brojke iz 2019. godine budu premašene.

Ovo je ocjena Nacionalne turističke agencije (NTO), sa kojom optimizam dijele i Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma (MERT) i Privredna komora (PKCG), koji naglašavaju da im je cilj, kako bi povećali potrošnju po turisti, da priviku visokoplatežne goste iz zapadnih država i produže periode boravka.

Podaci Centralne banke pokazuju da su ukupni prihodi od turizma u 2022. godini bili 1,05 milijardu eura i veći su za 40 odsto u odnosu na isti period 2021. godine, a treba imati u vidu da se samo tokom tri ljetnja mjeseca (jun, jul i avgust) ostvari oko dvije trećine prihoda.

Iz resora kojim rukovodi Goran Đurović ”Vijestima” su na pitanje koliko će okvirno biti prihodi ovog ljeta i da li očekuju da budu veći iz 2019. godine, kada su iznosili preko milijardu, kazali da “imajući u vidu brojne planirane aktivnosti u pravcu bolje pripreme sezone, očekivanja su da će doći do porasta turističkog prometa, odnosno broja noćenja inostranih gostiju i prihoda od turizma”.

Đurović je u ranije u novogodišnjem intervjuu “Vijestima” kazao da očekuju u ovoj godini milijardu prihoda od turizma.

Na pitanje da li će doći do povećanja avio-dostpunosti države, iz ministarstva su odgovorili da su u tom dijelu posebno fokusirani na aktivnosti koje se odnose na zemlje Centralne, Zapadne i Sjeverne Evrope, kao i ostalih visokoplatežnih tržišta.

”Vodi se intenzivna komunikacija sa brojnim avio-kompanijama, kao što su: Isr Air (Izreel), Lux Air (Luksemburg), Air Astana (Kazahstan) i Flynas (Saudijska Arabija). Na taj način utičemo na turistička kretanja, u smislu povećanja broja frekvencija tokom sezone i potencijalnog produžetka perioda letjenja”, rekli su u ministarstvu.

Kada je riječ o novim tržištima, navode da je njihov cilj da se dominantno orijentišu na visokoplatežne, podsjećajući da su prošle godine u strukturi turista najbrojniji, nakon regionalnih, bili gosti iz Njemačke, Francuske, Izraela i Velike Britanije. Oni su posebno izdvojili da sa tržišta Izraela postoji veliko interesovanje za Crnu Goru, čemu je kako navode doprinijela promocija države na nedavno održanom međunarodnom sajmu turizma održanog u toj državi.

Cijene neće drastičnije odstupati
”Shodno navedenoj strukturi, može se konstatovati da je umjesto Rusije, iz koje je smanjen broj dolazaka zbog poznatih razloga, jednu od pozicija među prvih pet, zauzela Njemačka. Ako imamo u vidu i činjenicu da se tokom par posljednjih godina ostvaruje kontinuirano visoko učešće turista iz Francuske i Velike Britanije, možemo sa zadovoljstvom reći da se ostvaruje strateški cilj kojem se teži, a to je da države Zapadne Evrope budu u grupi preferiranih emitivnih tržišta za Crnu Goru”, naveli su u ministarstvu.

Oni su naglasili i da je Vlada nedavno usvojila odluke o privremenom oslobađanju od pribavljanja viza za državljane Jermenije, Kazahstana, Saudijske Arabije, Egipta i, prvi put ove sezone, Uzbekistana.

Iz MERT-a, govoreći o cjenovnoj politci, su kazali da tržišna orijentacija Crne Gore u tom segmentu treba da bude nastavljena.

”Turistička ponuda Crne Gore koja se kontinuirano razvija još uvijek nije na nivou koji priželjkujemo, no njen kvalitet i raznovrsnost raste iz godine u godinu. Kada nudimo kvalitet, što nam je neupitni cilj, logično je da isti prati adekvatna cijena koštanja. Crna Gora ima određene segmente ponude koji opravdano imaju višu cijenu, ali isto tako postoji dio ponude koji zadovoljava potrebe turista niže platežne moći. Stoga smo sigurni da tržišna orijentacija Crne Gore u vođenju cjenovne politike treba da bude nastavljena. Aktivnosti koje sprovodimo po pitanju cijena, s obzirom na specifične okolnosti koje se odvijaju na globalnom finansijskom tržištu od 2020. godine, odnose se na regulisanje cijena proizvoda koji služe kao inputi za konačno formiranje ponude”, kazali su u ministarstvu.

Na taj način, kako navode, vjeruju da će se steći uslovi da cijene, tokom predstojeće sezone, neće drastičnije odstupati od prošlogodišnjih.

”Zadatak svih nas je da ulaganjem dodatnih napora unaprijedimo kvalitet ponude i nivo usluge što će rezultirati možda višim cijenama, ali svakako cijenama koje opravdavaju ponuđeni kvalitet”, rekli su u ministarstvu.

Iz NTO su naveli da ih ohrabruje činjenica da su najave u hotelima za predsezonu na dobrom nivou, te da su već započete rezervacije za ljetnje mjesece, što dokazuje prema njihovim tvrdnjama da je Crna Gora sve više prepoznata kao cjelogodišnja destinacija.

”Prema trenutnim najavama, odnosno rezervacijama, imamo dobra očekivanja od predstojeće sezone. Imajući u vidu da je prošla godina bila izazovna za turizam, a da je prevazišla očekivanja mnogih, ove godine postoji mogućnost da premašimo brojke čak i u odnosu na rekordnu 2019. godinu…. Vjerujemo da ćemo imati ne samo uspješnu ljetnju sezonu, već i odličnu pred i postsezonu. Turistička privreda u svim crnogorskim gradovima zadovoljna je trenutnim najavama i vjeruje da će cijela sezona biti uspješna. Poučeni iskustvom prethodnih godina ne možemo donositi precizne prognoze u smislu poređenja sa 2019. godinom, ali trenutni indikatori idu u prilog velikim očekivanjima od ove sezone”, naveli su iz NTO.

Izvor: Vijesti.me

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *