“Zelene obveznice”: Tržište koje raste

Dodajte komentar

Francuska će biti prva država u svijetu koja će 2017. emitovati “zelene obveznice” u sklopu nastojanja da finansira ekološke investicije. Govori se o dužničkim papirima vrijednim nekoliko milijardi eura, prenosi EurActiv.

Taj instrumet za finansiranje projekata zaštite životne sredine ranije je bio rezervisan za sektor biznisa i odabrane institucije a sada će ga prvi put koristiti jedna država.

Globalno tržište “zelenih obveznica” brzo raste ali ga bije glas da je nedovoljno transparentno.

Ako to tržišni uslovi dozvole, francuska država iduće godine izdaće svoje prve “zelene obveznice”, piše francuski list La Tribune, partner portala EurActiv.com.

Francuska je “potvrdila svoju poziciju pokretačke snage koja stoji iza Pariskog sporazuma iz decembra 2016. time što će biti prva zemlja u svijetu koja emituje ‘zelene obveznice”, istakli su u zajedničkom saopštenju ministarka ekologije Segolen Roajal (Ségolène Royal) i ministar finansija Mišel Sapen (Michel Sapin).

Povratak francuske države na tržište obveznica ubrzaće njegov razvoj i načiniti od Pariza jedan od vodećih finansijskih centara za podršku energetskoj tranzciji”, dodao je Sapen.

Za tri godine devet milijardi eura

Saopštenje francuskih ministara predstavlja potvrdu onoga što je predsjednik Fransoa Oland (François Hollande) već najavio. Oland je na ekološkoj konferenciji krajem aprila rekao da se zemlja sprema da izađe na tržište “zelenih obveznica”.

U zajedničkom saopštenju ministara ne mnogo jasno se navodi da je riječ o “operaciji vrijednoj više milijardi eura”.

Međutim, nevladina organizacija Svjetski fond za prirodu Francuska (WWF France) precizirala je da se radi o cifri od “devet milijardi eura tokom tri godine” a konkretan cilj je finansiranje “zelenih” ulaganja u trećoj rundi francuskog programa Investicije za budućnost.

Nezavisna organizacija koja se bavi zaštitom životne sredine saopštila je da “pozdravlja” korak francuske države a njen direktor Paskal Kanfen (Pascal Canfin) istakao je da u toj odluci postoje “dvije značajne pozitivne” stvari.

Prva je, kako kaže Kanfen, što će obezbijediti “devet milijardi eura javnih finansija za ekološku tranziciju bez obzira na to kakvi će biti rezultati budućih izbora”.

Kanfen kao drugu važnu stvar ističe da bi Francuska svojim primjerom mogla da inspiriše druge zemlje, poput Kine ili Britanije, da investiraju u “zelene obveznice”.

Tržište koje raste

Mlado tržište “zelenih obveznica” datira od 2007, kada su institucije poput Evropske investicione banke i Svjetske banke emitovale obveznice za finansiranje, pored ostalog, obnovljive energije i projekata energetske efikasnosti.

Kasnije su na tržište izašle kompanije poput EDF, Er likid (Air Liquide), Endži (Engie) i Šnajder elektrik (Schneider Electric) sa ciljem da finansiraju svoju energetsku tranziciju i diversifikuju investitore.

Priključile su se i lokalne vlasti i nekoliko francuskih regiona emitovalo je “zelene obveznice” za finansiranje projekata javnog prevoza i unaprjeđenje energetske efikasnosti.

Prema podacima francuske vlade, globalno tržište “zelenih obveznica” naraslo je sa samo 13 milijardi dolara u 2013. na 48 milijardi u 2015. i predviđa se da će u 2016. dostići 100 milijardi.

Međutim, veliki rast tržišta “zelenih obveznica” nije skrenuo pažnju sa nedovoljne transparentnosti mnogih projekata koji je njima trebalo da budu finansirani.

 

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *