Novac će štedišama Ljubljanske banke biti isplaćen 2015. godine

Dodajte komentar

{tediše Ljubljanske banke koje već više od 20 godina ne mogu do svojeg novca ušteđevinu s kamatama bi trebali dobiti u idućoj godini.

“Moramo vratiti novac štedišama koji dokažu da su imali štednju. Vratićemo je zajedno s kamatama u mjeri u kojoj je to zakonska obveza”, kazao je predsjednik slovena;ke vlade Miro Cerar.

Isplata u roku

On je dodao kako Slovenija već radi na pripremi odgovarajućih pravnih temelja da bi taj proces vraćanja novca mogao početi u sljedećoj godini. Cerar je naglasio kako će Slovenija štednju isplatiti u zadatom roku, odnosno da će ispoštovati presudu Evropskog suda za ljudska prava. Naime, ovaj sud je ove godine naložio da Srbija i Slovenija u roku od godinu dana pronađu sistemsko rješenje za isplatu štednje starim deviznim štedišama u BiH.

Međutim, da bi se krenulo s isplatom i vlasti u BiH trebaju da urede svoj dio posla koji, kako tvrde iz Udruge za zaštitu deviznih štediša, još uvijek nije napravljen i ne zna se kada će biti. “Za nas je još problem što je Vlada FBiH donijela zaključak da nam pripremi potvrde da nismo štednju potrošili u privatizaciji, a Ministarstvo finansija to nije ispoštovalo”, kaže predsjednica upravnog odbora Udruge za zaštitu deviznih štediša u BiH Amila Omersoftić.

Ona dodaje kako ovo udruenje ima informaciju kako će Slovenija uistinu ispoštovati presudu Suda za ljudska prava, te apeluje na vladajuće u FBiH da urede svoj dio posla. Zaključno s 1991. godinom u BiH je ostalo 125.000 štediša kojima je Ljubljanska banka tada dugovala 185 miliona američkih dolara i 40.000 štediša kojima je Invest banka iz Srbije dugovala 94 miliona dolara.

Visoki iznosi

Budući da je Evropski sud naložio isplatu kamata za sve ove godine koliko je novac bio nedostupan štedišama, procjene su da Slovenija građanima BiH mora isplatiti više od milijardu maraka. Tužbu su pokrenula tri državljanina BiH, Emina Ališić, Aziz Sadžak i Sakib Šahdanović, jer nisu mogli doći do svojih deviznih depozita u nekadašnjoj Ljubljanskoj banci u Sarajevu i u podružnici Invest banke u Tuzli.

Zastupnica BiH u Sudu u Strazburu Monika Mijić je naglasila kako ova presuda znači ostvarivanje prava svih građana koji su imali štedne uloge u ovim bankama. Zanimljivo je spomenuti i kako je Cerar najavio tužbu protiv država bivše SFRJ zbog potraživanja koja je imala Ljubljanska banka u njima, no to neće uticati na isplatu novca štedišama.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *