Najlakši način da postanete pametniji

Dodajte komentar

Ako pokušavate da držite svoj mozak u kondiciji, zaboravite na sudoku i ukrštenice, postoji lakši način od toga. Istraživanja kažu da ako trenirate svoje tijelo, i mozak će biti u treningu.

Mozak, kao i sva druga tkiva, propada usled neupotrebljavanja, zloupotrebe i starosti. U dvadesetim godinama života, dio mozga koji je odgovoran za učenje i pamćenje počinje da se smanjuje za oko jedan odsto godišnje.

Gretchen Reynolds, autorka knjige ‘The First 20 Minutes’, navodi da nedavna istraživanja pokazuju da vježbanjem možete spriječiti smanjenje mozga i popraviti kognitivnu fleksibilnost koja je osnovna komponenta ljudske inteligencije. „Vježbanje utiče na mišljenje više od samog razmišljanja“ kaže Reynolds.

Sigurno ste do sada čuli da se nervne ćelije ne obnavljaju, ali istraživanja govore drugačije. Upravo ono što iznenađuje jeste da vježbanje može da uspori ili čak preokrene fizičko propadanje mozga. Vježbanje dovodi do stvaranja novih nervnih ćelija i pospješuje njihovu efikasnost.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Nove nervne ćelije mogu da pospješe intelekt samo ako se pridruže postojećoj mreži neurona, u suprotnom njihovo postojanje gubi smisao. Kako bi se neuroni umrežili neophodno je naučiti nešto novo, ali studija iz 2007. kaže da nove umrežene ćelije imaju funkciju samo pri ponavljanju naučenog. Za razliku od takvog tipa umrežavanja, vježbanje umrežava neurone tako da oni postaju multifunkcionalni.

Vježbanje je pravi primjer kako jednim udarcem možete da ubijete dvije muve. Stoga, ako do sada niste, što pre počnite sa treningom. Mnoga istraživanja su se bazirala prevashodno na trčanje ili plivanje, ali čak i hodanje može da pospješi vaš mozak. Prema jednoj studiji, stariji ljudi koji šetaju po 40 minuta tri dana u nedelji, imaju dvijee godine mlađi mozak od svojih vršnjaka koji nemaju takvu naviku.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *