Trećina BDP svijeta iz država sa klimatskim nepogodama

Dodajte komentar

Trećina svjetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) do 2025. godine poticaće iz zemalja koje su najpogođenije klimatskim promjenama, uključujući Kinu i Indiju, objavljeno je u studiji britanskog instituta Meplkraft .

Zemlje koje su najviše pogođene klimatskim nepogodama, kao što su oluje, poplave ili suša, njih 67, imaće 31 udjela u svjetskom BDP-u do 2025, dok njihov sadašnji udio u svjeskoj privredi ne prelazi 21 odsto, navodi se u izvještaju.

Među zemljama sa ekstremnim ili visokim rizikom od klimatskih nepogoda, prema ovoj studiji, nalaze se i one sa razvijenom privredom, kao što su 20-plasirana Indija, ili Kina na 61. poziciji.

Na listi zemlja sa najvećim rizikom je Bangladeš, slijede Gvineja Bisao, Sijera Leone, Haiti, Južni Sudan, Nigerija, Demokratska Republika Kongo, Kambodža, Filipini i Etiopija.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

U studiji se navodi da danas 4,5 milijardi ljudi, ili 64 odsto svjetske populacije, živi u zemljama najugroženijim klimatskim promjenama, a procjenjuje se da će ih do 2025. biti pet milijardi.

SAD i Evropa se navode kao oblasti sa malim rizikom od elementarnih nepogoda izazvanim globalnim zagrijevanjem, prije svega zbog finansijskih sredstava kojima one raspolažu u cilju prilogođavanja očekivanom uticaju klimatskih promjena.

„Mnoga tržišta sa rastućim ekonomijama nalaze se u zemljama koje su veoma izložene klimatskim promjenama. Procjenjuje se da će do 2025. Kina i Indija, koje su svrstane među 67 zemalja najpogođenijih globalnim zagrijevanjem, imati 23 odsto udjela u ukupnom svjetskom BDP“, zaključuje se u izvještaju, prenosi Capital.

Kriterijumi kod izrade liste zemalja najpogođenijih klimatskim promjenama u narednih 30 godina, uključili su rizike od elementarnih nepogoda, rast nivoa mora i temperaturne promjene, ali i osjetljivost populacije na ove promene koje utiču na zdravlje, poljoprivredu, infrastrukturu i obrazovanje, kao i kapacitete zemalja za prilagođavanje novonastalim uslovima.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *