Šta je snaga njemačke privrede

Dodajte komentar

Najveće zasluge za izlazak eurozone iz najduže recesije na kontinentu u poslednjih 40 godina, prvenstveno pripadaju njemačkoj privredi. Lokomotiva evropske privrede u poslednja tri mjeseca biljeleži rast od 0,7 odsto. Posebno značajni za vitalnost i konkurentnost najjače evropske privrede su rast izvoza i jak privatni sektor.

Najduža recesija u evrozoni, okončana je, pre svega, zahvaljujući njemačkim izvoznicima, koji su iskoristili blagi globalni oporavak i povećali prodaju na azijskom i američkom tržištu. Ove godine očekuje se rast izvoza Njemačke u Sjedinjene Države za 15 odsto, na 100 milijardi eura, i u Kinu – za pet odsto, na 70 milijardi eura.“Uprkos manjoj tražnji za njemačkim proizvodima u evropskim zemljama, u Americi se ona oporavlja. I u Kini raste njemački izvoz, posebno automobila i industrijskih proizvoda”, kaže analitičar Robert Salver.

Ipak, njemački privredni rast od 0,7 odsto nedovoljan je da obezbijedi stabilniji oporavak eurozone. Iznenađuje da su u Njemačkoj, u kojoj su kamate niske, investicije nedovoljne. Za dalji privredni rast Njemačke, ali i eurozone, neophodne su i veće javne investicije i nastavak strukturnih reformi.

“Moramo zajedno da jačamo privredni rast u Evropskoj uniji, kako bi ona bila konkurentnija. Evropska i ekonomija eurozone biće među najjačim u svijetu”, kaže ministar ekonomije Filip Rosler.

Snaga njemačke ekonomije je u oko tri miliona malih i srednjih preduzeća, od kojih većina posluje na međunarodnom tržištu. Polovina njih, posebno onih u industriji, planira rast investicija i izvoza, prenosi b92.

“Za godinu dana, naša kompanija udvostručila je izvoz digitalnih proizvoda. Izvozimo u sve djelove svijeta”, kaže Hans Piter Fuš, direktor “Embpasta”.

Godinama, Njemačka u svijet izvozi više nego što uvozi. Na kritike da čak dvadesetak zemalja Evropske unije, biljeleži deficit trgujući sa njima, Njemci odgovaraju da Evropa ima mnogo strukturnih problema i da se neravnoteža ne može kloniti ograničavanjem izvoza uspješnih država, već uz pomoć strukturnih i kohezionih fondova.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *