EBRD zasijedad u Istanbulu, tema ekonomski izazovi u regiji

Dodajte komentar

Na godišnjoj skupštini Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koja se krajem naredne sedmice održava u Turskoj, u fokusu će biti privredni  izazovi regije u kojoj banka djeluje te načini oživljavanja privrednog  rasta, saopšteno je iz EBRD-a.

Godišnja skupština održaće se 10. i 11. maja u Istanbulu, po prvi put izvan tradicionalne EBRD-ove regije djelovanja koju čine postkomunističke zemlje Evrope.

Fokus zasjedanja biće na ekonomski izazovima regije koja se proteže od Evrope do Sjeverne Afrike, gdje je banka sada vrlo aktivna, te na načinima ponovnog uspostavljanja rasta kroz tehnološke i finansijske inovacije, povećanje konkurentnosti, podržavanje dinamičnim malih i srednjih kompanija te poboljšanje mogućnosti za ostvarivanje preduzetničkog talenta.

Među ostalima, na tom će skupu govoriti turski premijer Recep Erdogan, politički lideri iz četiri arapske države koje razvijaju demokratiju, a u kojima EBRD sada investira, zatim guverneri i menadžment EBRD-a, te poznati stručnjaci iz regije u kojoj banka posluje, kao i iz država koje su njezini akcionari.

Tokom godišnje skupštine EBRD će objaviti i najnovije privredne procjene za regiju, uključujući južni i istočni Mediteran.

A kako kriza u eurozoni nastavlja uticati na privredu u kojima djeluje EBRD, dok je pristup finansiranju i dalje ograničen, banka je i u 2012. godini investirala rekordni iznos, kao i u doba krize – ukupno 8,9 milijardi eura u dosad najveći broj projekata, njih 393.

„EBRD će pojačati nastojanja da pomogne malim i srednjim kompanijama širom regije u osiguravanju boljeg pristupa finansiranju te da povećaju prekograničnu saradnju. U periodu nastavljenog slabog privrednoog rasta posebno je važno za regiju da provede važne strukturne reforme. EBRD će u tom nastojanju podržati regiju“, izjavio je predsjednik EBRD-a Suma Chakrabarti.

EBRD je utemeljen 1991. godine kako bi pomogao postkomunističkim državama na njihovom putu prema demokratiji  i tržišnoj ekonomiji. Banka je aktivna u 34 države, nakon što je lani počela investirati i Egipat, Jordan, Maroko i Tunis, a u decembru prošle godine je njenim članom postalo i Kosovo, prenosi Capital.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *