Der Spiegel: Vraća se kriza eura

Dodajte komentar

Nedjeljnik Der Spiegel upozorava na ‘povratak krize eura’, s obzirom na kritično stanje u Španiji, Italiji i Kipru kom hitno treba ogromna novčana pomoć za sanaciju propalih banaka.

– Na prvi pogled se čini kako je opet sve ružičasto oko eura – kurs zajedničke valute je opet snažan kao rijetko kad proteklih godina, a čak i države poput Španije i Italije posuđuju novac s relativno niskim kamatama, konstatuje Der Spiegel u svojoj analizi stanja u eurozoni, te zaključuje da je ‘postalo mirno u vezi s krizom eura zadnjih mjeseci’. Sve to je najviše zasluga guvernera Evropske centralne banke Marija Draghija, koji je ljetos izjavio kako će ECB učiniti sve za spas eura, nakon čega se situacija poprilično smirila.

– Ali srž krize ostaje neriješen, konstatuje Der Spiegel, pozivajući se na brojne ekonomske stručnjake.

Oni podsjećaju da su nova žarišta krize eura Španija, Italija i Kipar.

Španija se nalazi usred velike budžetske štednje, koja izaziva još veće socijalne nemire, ali njena ekonomija i dalje bilježi negativne brojke. Štaviše, slijedi vjerovatno serija bankrota velikih građevinskih kompanija, poput Reyal Urbisa koji je nakupio 3,6 milijardi eura dugova! Istovremeno se premijer Mariano Rajoy nalazi usred velike korupcijske afere, u kojoj ga optužuju da se godinama služio stranačkim crnim fondovima za lično bogaćenje, što ozbiljno dovodi u opasnost njegov politički legitimitet.

Kada je riječ o Italiji, prvi i najveći strah je onaj od povratka Silvija Berlusconija na vlast. Predviđa se da bi njegovu moguću pobjedu na skorim izborima međunarodna tržišta shvatila kao novi finansijski rizik, te bi stabilizacija stanja koju je proveo Mario Monti bila brzo zaboravljena. Pritom Berlusconi u predizbornoj kampanji obećava kako bi prestao sa štednjom te ukinuo povećanje poreza koje je teškom mukom uveo Monti kako bi sanirao državni budžet. Berlusconi je još kao glavne neprijatelje Italije proglasio ECB i njemačku kancelarku Angelu Merkel, što sigurno neće pomoći stabilizaciji zajedničke valute. S obzirom na važnost i veličinu italijanske ekonomije, nova velika kriza u ovoj državi bi dovela do zaraze cijele eurozone, smatraju ekonomski stručnjaci.

Kipar se pak nalazi u situaciji da će bankrotirati ukoliko njegove ruinirane banke ne dobiju novčanu pomoć iz Bruxellesa. Ova mediteranska zemlja treba pod hitno najmanje 17,5 milijardi eura kako bi stabilizovala svoje banke i državne finansije, no kako Kipar – potpuno opravdano – važi za porezni raj za bogataše, u kojem se mnogo toga odvija netransparentno, niko ne žuri da da novac. Naročito se u tome ustručava njemačka vlada, koja u izbornoj godini nije baš raspoložena dati na glasanje u Bundestagu još jedan paket pomoći u milijardama eura, koje dolaze u velikoj mjeri od njemačkih poreskih obveznika. Ipak, nije sigurno bi li bankrot Kipra zaista bio velika katastrofa jer je riječ o ‘maloj i ekonomski nevažnoj zemlji’, ali bi bio opasan presedan ako bi države eurozone dopustile bankrot jedne od članica.

Uostalom, nije ni Grčka velika i ekonomski jako važna država, a znamo što se dogodilo, prenosi seebiz.eu.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *