Njemačka traži nadzor samo za velike banke eurozone

Dodajte komentar

Njemačko ministarstvo finansija želi da novoformirano evropsko tijelo za centralni finansijski nadzor bude usredsređeno na velike banke, jer je njihova stabilnost od ključnog značaja za evropsku finansijsku bezbjednost, a ne da nadzire svih 6.000 banaka eurozone.

Izjava njemačkog ministra finansija Volganga Šojblea za dnevnik “Fajnenšel tajms” pokrenula je sukob Berlina sa Evropskom komisijom, koja bi 12. septembra trebalo da dostavi prijedloge za bankarsku superviziju na nivou Evropske unije.

Planovi za formiranje novog bankarskog tijela su izrađeni odmah nakon junskog poziva lidera EU za osnivanje novog sistema, koji će biti sredstvo borbe protiv dužničke krize u 17-članoj evrozoni.

Evropski komesar za unutrašnje tržište Mišel Barnije izjavio je da svih 6.000 banaka evrozone treba da budu pod centralnim nadzorom od 1. januara 2014.

Barnije je na čelu tima koji priprema planove za uvođenje zajedničkog nadzornog ograna koji je dio šireg sporazuma da se novom fondu za spasavanje evrozone omogući direktno finansiranje banaka, umjesto da države primorava da traže kompletan paket pomoći.

Postoje nesuglasice u evrozoni, kao i među drugim članicama Evropske unije oko toga koliko brzo i do kog stepena treba centralizovati postojeći sistem, koji se oslanja na nacionalnu superviziju.

– Nikada nismo planirali globalni prelazak u roku od jednog dana na direktnu i integrisanu superviziju – rekao je Barnije za francuski poslovni dnevnik “Eho”.

Komesar je naveo da sve banke koje prime pomoć Evropskog stabilizacionog mehanizma treba automatski da budu pod nadzorom novog regulatora, za koji se očekuje da će početi da funkcioniše 1. januara 2013.

– Od tog datuma, teoretski, direktna dokapitalizacija banaka iz fonda za spas bila bi moguća – rekao je Barnije, dodajući da bi od 1. januara 2014. svih 6.000 banaka evrozone trebalo da budu pod jedinstvenim nadzorom.  (capital.ba)

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *