EU summit test za Merkel i Hollandea

Dodajte komentar

Čelnici zemalja članica Evropske unije okupit će se večeras na neformalnoj radnoj večeri kako bi razgovarali o mjerama za ekonomski rast i zapošljavanje, akutnom pitanju krize u Grčkoj te o situaciji u Španiji, piše HRT.

Prije summita održat će se uobičajeni pripremni sastanci evropskih političkih grupacija.

Službeno, na dnevnom redu su pripreme za sljedeći sastanak Evropskog savjeta 28. i 29. juna, koji će biti posvećen privrednom rastu, ali pitanje Grčke je tema koja se ne može zaobići.

U pismu koje je evropskim čelnicima uputio predsjednik Evropskog savjeta Herman Van Rompuy kaže se da cilj ovoga neformalnog summita nije donijeti zaključke ili konkretne odluke, nego se politički pripremiti za junski sastanak na vrhu na najbolji način. Van Rompuy je, upravo s obzirom na činjenicu da se ne očekuju nikakve konačne odluke, pozvao čelnike na što otvoreniju i iskreniju razmjenu mišljenja kako bi se u junu donijeli zadovoljavajući zaključci.

Neki od elemenata koji bi trebali biti dio junskog paketa su projektne obveznice, dokapitalizacija Evropske investicijske banke i efikasnija upotreba 80 milijardi eura iz strukturnih fondova. S projektnim obveznicama finansirali bi se prekogranični projekti u energetici, saobraćaju i telekomunikacijama.

Oko prijedloga dokapitalizacije Evropske centralne banke (EIB) s deset milijardi eura više je otvorenih pitanja, poput onoga ko će osigurati dodatni novac, jer neke zemlje upozoravaju da bi to dovelo do povećanja javnih dugova.

Ne isključuje se mogućnost ni da se otvori rasprava i o uvođenju euroobveznica ako ni to pitanje nije na dnevnom redu.

Novi francuski predsjednik Hollande želi da se iskoriste sve opcije koje bi mogle biti od pomoći za ekonomski rast i zapošljavanje, među njima i euroobveznice, instrument kojim bi za dugove u eurozoni garantovale sve članice. Tome se prijedlogu protivi Njemačka i zasad nema naznaka da bi u tome mogla popustiti.

Čelnici EU-a neće moći zaobići pitanje Grčke, koja se našla u slijepoj ulici nakon parlamentarnih izbora 6. maja. Više izvora u Bruxellesu sve otvorenije govori da je riječ o planovima i scenarijima u slučaju izlaska Grčke iz eurozone.

Što se Španije tiče, situacija u tamošnjem bankarskom sektoru je sve kritičnija i u EU-u se pribojavaju da bi ta zemlja mogla biti sljedeća koja bi se približila grčkoj drami.

banka.hr

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *