Volkswagen će nakon utorka obustaviti proizvodnju vozila u svojoj fabrici u Drezdenu, što se dešava prvi put u 88-godišnjoj istoriji ovog proizvođača automobila.
Prema pisanju Financial Timesa, posljednje vozilo trebalo bi da siđe sa proizvodne trake u fabrici u Drezdenu u utorak.
Ova odluka dio je šire strategije Volkswagena usmjerene na smanjenje troškova, sa posebnim fokusom na poslovanje u Njemačkoj. Kompanija je prošle godine najavila planove za smanjenje broja zaposlenih za 35.000 radnika. Volkswagen je naveo više faktora koji doprinose njegovim finansijskim izazovima, uključujući pad potražnje na kineskom tržištu i nedavne promjene u trgovinskoj politici Sjedinjenih Američkih Država. Ovi događaji dodatno su opteretili ekonomske izglede kompanije.
Njemački automobilski gigant planira da pogon u Drezdenu pretvori u inovacioni kampus.
Inicijativa okuplja Volkswagen grupu, saveznu pokrajinu Saksoniju i Tehnički univerzitet u Drezdenu (TU Dresden).
Fabrika, poznata kao Transparentna fabrika, biće prenamijenjena s fokusom na vještačku inteligenciju, robotiku, mikroelektroniku i dizajn čipova.
Prema planu, Tehnički univerzitet u Drezdenu preuzeće gotovo polovinu prostora.
Volkswagen i univerzitet planiraju da u narednih sedam godina ulože više od 50 miliona eura (58,3 miliona dolara), prenosi Seebiz.eu.










