Hrvatskom Telekomu dosuđena rekordna kazna, žaliće se na odluku

Dodajte komentar
Drakonska kazna za Hrvatski Telekom

U Hrvatskoj je irečena  dosad najveća – doduše još nepravosnažna – presuda nekom teleoperateru, i to hrvatskom Telekomu (HT-u) kojem je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti dosudila kaznu od čak 5,9 miliona eura zbog kršenja regulatornih obaveza pristupa i korišćenja posebnih djelova mreže, kao i kršenja obaveze transparentnosti na veleprodajnom tržištu.

Kako je vidljivo iz rješenja dostupnog na HAKOM-ovim stranicama, kazna je odrezana u odnosu na određeni postotak ukupnog godišnjeg bruto prihoda, i to zbog kršenja regulatornih obaveza u razdoblju od 1. aprila 2020. do 30. juna 2020. godine, u kojem, stoji u inspekcijskom rješenju, HT drugim operaterima nije preko B2B servisa dopuštao prelazak iz “standardnog u odgovarajući profil popravke kvara i obrnuto” u propisanom roku od pet minuta od podnošenja zahtjeva.

Kako je vidljivo iz dokumenta, HT je osporavao prekršaj, tvrdeći da ga nije mogao počiniti, jer u to vrijeme nije bila propisana obaveza omogućiti korisnicima operaterima prelazak iz standardnog u odgovarajući profil popravke kvara i obrnuto, smatrali su da su navodno kršenje regulatornih obaveza uopšte nije meritum tog postupka, te su se protivili čak i izvođenju dokaznog prijedloga u postupku.

Između ostalog, HT se poziva na činjenicu da je prethodno u nekoliko navrata upozoravao kako mi je bila nametnuta obaveza koju u tom trenutku nije moguće ispuniti, kako je zbog toga  angažovao i poznatog sudskog vještaka za telekomunikacije, a koji je potvrdio HT-ove primjedbe. Osporavali su potom i način kako je sastavljen optužni prijedlog te su tražili da se on ispravi, kao i činjenica da HAKOM, tvrdi su, nije dokazano na kojoj se njegovoj odluci temelje optužbe, a popis zamjerki toliko je dugačak da se presuda na kraju svela na čak 27 stranica.

Ipak, Opštinki sud u Zagrebu, 28. febraura, provstepeno je presudio da je HT ipak kriv za ono što mu HAKOM stavlja na teret, podsjetivši pritom još i kako je riječ o okrivljenom koji je i prethodno već bio prekršajno kažnjavan.

Takođe, nisu prihvatili činjenicu da HT osporava pogodnost optužnog prijedloga, smatrajući kako je on sastavljen u skladu sa propisima, kao niti odbranu, prema kojoj HT nije mogao poboljšati unutar svog sistema kako bi operaterima omogućio uslugu, jer sud uopšte nije utvrdio je li rok u kome se ta usluga trebala izvršiti osnovana.

Sud je zaključio da je operater koji ima značajnu tržišnu snagu svjesno zanemarivanja regulatornih obaveza te kako je pokazao da si “može uzeti za pravo kalkulirati hoće li stupiti u skladu s odlukom Agencije, odnosno procjenjivati ​​isplativost kršenja pravnih propisa”. Kako je za ovaj prekršaj Zakonom propisana kazna u rasponu od jedan do 10 odsto ukupnog godišnjeg bruto prihoda od obavljanja djelatnosti elektronskh komunikacionih mreža i usluga ostvarenog u godini prekršaja, odlučio je da iznosi 5,9 miliona eura, što je dosad najveća izrečena kazna nekom teleoperateru.

HT: Uložićemo žalbu

– Riječ je o nepravosnažnoj presudi na koju će Hrvatski Telekom uložiti žalbu. Smatramo kako je riječ o potpuno pogrešnom pravnom i činjeničnom zaključku suda i da HT nije učinio nikakav prekršaj. Naime, riječ je o roku jednog procesnog koraka, konkretno o roku promjene brzine Interneta korisnika u sistemima HT-a, za koji se tvrdi da HT u određenom periodu prije nekoliko godina ne sprovodi u roku od 5 minuta od zahtjeva drugog operatera već ga sprovodi u nešto dužem roku. Do 2020. godine propisan rok za ovu radnju bio je 3 sata, a naglo je promijenjen od strane HAKOM-a na 5 minuta te je HT-u ostavljen mjesec dana da implementira u svojim sistemima taj višestruko kraći rok. IT sustavi HT-a ne mogu se promijeniti u tako kratkom vremenu te je nezavisnim vještačenjem potvrđeno da je u kratkom roku nemoguće primijeniti rok od 5 minuta. U ovom konkretnom slučaju niti je bilo namjere nesprovođenja odluke HAKOM-a, niti bilo kakvih posljedica za korisnike i kamoli za tržišnu konkurenciju, patje HT učinio sve što je bilo objektivno moguće.

Odrediti uopšte kao prekršaj ovu situaciju, a naročito kao osobito teško kršenje zakona, te naknadno odrediti ovakvu drakonsku kaznu, za objektivnu nemogućnost sprovođenja jednog procesa rada u naglo skraćenom roku, smatramo da je zaista izvan svakog razumnog okvira. Nadamo se da će viši sud kojem ćemo uputiti pravovremeno žalbu sagledati sve okolnosti ovog slučaja i donijeti drugačiju odluku. Takođe, nadamo se kako će se mijenjati i Zakon o elektronskim komunikacijama kojima se određuju prekršaji, a kojima će se odrediti i prekršaji i kazne srazmjerno njihovoj težini i posljedicama, reagovali su iz HT-a.

Izvor: seebiz

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *