Da li je na pomolu revolucija putničke avijacije: JetZero Pathfinder dobio dozvolu za probne letove

Dodajte komentar

Kompanija JetZero iz Long Biča objavila je da je njen model Pathfinder dobio sertifikat FAA na osnovu kog kompanija može da krene u probne letove.

U posljednjih 60 godina osnovni dizajn komercijalnih aviona nije se mnogo promijenio: moderni putnički avioni imaju isti oblik kao oni pravljeni u drugoj polovini XX vijeka. Ali, uskoro se ovo može promijeniti.

Komercijalno vazduhoplovstvo – bez obzira na to da li se radi o putničkim ili kargo avionima – prioritet daje bezbjednosti, favorizujući proverena rešenja. Svi imaju cevasti trup – i krila, sa manjom ili većom strelom (zakošenjem) unazad. Po svemu sudeći – sve je bliže vrijeme kada ovaj trend može da bude promijeni.

Kompanija JetZero iz Long Biča objavila je da je model njenog Pathfindera – aviona koji predstavlja mješavinu klasičnog vazduhoplova i letećeg krila – u razmjeri 1:8 dobio sertifikat Federalne uprave za vazduhoplovstvo (Federal Aviation Administration – FAA) na osnovu kog kompanija može da krene u probne letove.

Koncept Blended Wing (Blended Wing Body – BWB) ima sličnosti sa dizajnom letećeg krila koji se koristi kod vojnih aviona poput bombardera B-2, ali novo rješenje krila ima znatno više volumena u srednjem dijelu.

Boing i Airbus eksperimentišu sa ovom idejom, ali je sa upravo dobijenim sertifikatom od strane FAA, JetZero prišao korak bliže ambicioznom cilju  da do 2030. stavi u upotrebu Blended Wing avion.

Jedan od osnivača i izvršni direktor kompanije JetZero, Tom O'Leary, izjavio je da ovaj tip aviona “može smanjiti potrošnju goriva i emisije CO2 za 50%”, prenosi CNN.

Ovaj koncept star je gotovo čitav vijek: najraniji pokušaji izgradnje aviona sa ovakvim dizajnom datiraju iz kasnih 1920-ih godina u Nemačkoj. Američki dizajner i industrijalac Džek Nortrop 1947. godine stvorio je dizajn mlaznog aviona sa letećim krilom, što je inspirisalo B-2 bombarder 1990-ih godina.

NASA navodi da ovaj oblik “pomaže povećanju ekonomske isplativosti goriva i omogućava veće raspoložive korisne površine za teret ili putnike u centralnom delu trupa aviona.” BWB je NASA testirala putem svog eksperimentalnog aviona, X-48. Tokom oko 120 testnih letova između 2007. i 2012. godine, dva bezposadna, daljinski upravljana X-48 demonstrirala su izvodljivost koncepta.

Avion ovog tipa imao bi raspon krila malo veći od Boinga 747 i mogao bi da operiše sa postojećih aerodromskih terminala”, navodi NASA, dodajući da bi avion takođe “težio manje, proizvodio manje buke i emisija, i koštao manje u eksploataciji od jednako naprednih konvencionalnih transportnih aviona”.

Ako je tako efikasan, zašto još nije pokrenuta proizvodnja ovih aviona? CNN citira prvog čovjeka kompanije JetZero, koji objašnjava da “klasični avion razdvaja opterećenja na opterećenje pritiska na cijevi, i opterećenja savijanja na krilima, dok koncept Blended Wing ih u osnovi spaja”, navodi Aero.rs.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *