Apple, Meta i Google pod novom istragom EU

Dodajte komentar

EU je najavila istrage protiv nekih od najvećih tehnoloških kompanija u svijetu zbog nekonkurentnih praksi. Meta, Apple i Alphabet, koji je vlasnik Googlea, istražuju se zbog potencijalnih kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA) koji je uveden 2022. godine.

Uporedo, akcije ovih firmi pale su u trgovanju u ponedjeljak, nakon ovih najava. Tri kompanije su do zatvaranja tržišta u ponedjeljak smanjile ukupnu tržišnu kapitalizaciju od 45 milijardi dolara. Apple je pretrpio najveći udarac, izgubivši 22 milijarde dolara. Meta je bio drugi najveći gubitnik sa gubitkom od 16 milijardi dolara dok je Alphabet zabilježio manji, ali i dalje značajan pad vrijednosti od 7 milijardi dolara.

Ako se utvrdi da su prekršila pravila, firme se mogu suočiti sa ogromnim kaznama do 10% svog godišnjeg prometa. Šefica EU za borbu protiv monopola Margrethe Vestager i šef industrije Thierry Breton najavili su istragu u ponedjeljak.

Samo šest kompanija ima obaveze prema DMA, ali su i najveće svjetske tehnološke firme: Alphabet, Apple, Meta, Amazon, Microsoft i ByteDance. Nijedna od firmi zapravo nema sjedište u Evropi – pet ih je u SAD-u, dok ByteDance ima sjedište u Pekingu.

Tri od njih se sada suočavaju s pitanjima samo dvije sedmice nakon podnošenja izvještaja o usklađenosti, koji će biti pomno sastavljeni. To dolazi tri sedmice nakon što je EU kaznila Apple sa 1,8 milijardi eura (1,5 milijardi funti) zbog kršenja zakona o konkurenciji zbog striminga muzike.

U međuvremenu, Sjedinjene Države optužile su Apple da monopolizira tržište pametnih telefona u značajnoj tužbi protiv tehnološkog giganta koji je pokrenut prošle sedmice. Portparol Apple-a kazao je da će se kompanija konstruktivno uključiti u istragu i da su uvjereni da je njihov plan u skladu sa Zakonom o digitalnim tržištima.

Dodali su da su njihovi timovi uspostavili različite mehanizme za usklađivanje sa značajnim zakonodavstvom EU, kao i zaštitu privatnosti i sigurnosti za korisnike EU.

“Sve vrijeme smo demonstrirali fleksibilnost i osjetljivost prema Evropskoj komisiji i programerima, slušajući i ugrađujući njihove povratne informacije”, rekli su.

U međuvremenu, portparol kompanije Meta je rekao da je upotreba pretplate kao zamjena reklamiranja “dobro uspostavljen poslovni model u mnogim industrijama”.

(BBC/Capital.ba)

TAGOVI: ,
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *