EPCG: Kupovinom imovine Željezare napravljen odličan posao za kompaniju, Nikšić i Crnu Goru

Dodajte komentar

Elektroprivreda Crne Gore kupovinom imovine Željezare napravila je odličan posao za sebe, Nikšić i Crnu Goru, saopštili su iz ove kompanije.

“Elektroprivreda Crne Gore AD Nikšić (dalje: EPCG) nalazi za shodno da se obrati javnosti povodom objava koje su se danas mogle čuti i pročitati u dijelu crnogorskih medija, a u vezi sa Rješenjem Agencije za zaštitu konkurencije u slučaju kupovine imovine Željezare. Nije nam, naravno, namjera da polemišemo sa zlonamjernim i neistinitim konstrukcijama pojedinih političkih djelatnika u kojima se iznose neistiniti navodi o sadržaju Rješenja Agencije za zaštitu konkurencije, s tim što, kao društveno odgovorna kompanija, cijenimo da je neophodno da se, radi pouzdanog informisanja javnosti, demantuju dezinformacije prema kojima je “Agencija za zaštitu konkurencije utvrdila da je EPCG nezakonito dala državnu pomoć nikšićkoj željezari, odnosno 6,5 miliona eura za pokretanje proizvodnje čelika”, navode iz EPCG.

Kako ističu, suprotno navedenom, obrazloženje rješenja Agencije za zaštitu konkurencije, kojim se utvrđuje da je prilikom kupoprodaje imovine nekadašnje Željezare Nikšić dodijeljena nezakonita državna pomoć prodavcu, svodi se na tvrdnju da kupovina predmetne imovine nije bila tržišno opravdana. Preciznije, da je, kako dodaju, imovina kupljena po cijeni i uslovima koji ne zadovoljavaju tržišne kriterijume.

“S tim u vezi, zbog same javnosti, na ovom mjestu ukazujemo da je posao procjene tržišne vrijednosti cjelokupne nepokretne imovine Željezare u cjelosti sproveden od strane Komisije Uprave za katastar i državnu imovinu – jedine institucije relevantne za navedeno pitanje – te da je, prema Izvještaju Komisije, njena procijenjena vrijednost na dan sačinjavanja Izvještaja iznosila 31.901.337.45 €, dok je vrijednost pokretne imovine prema izvještaju ovlašćenih procjenitelja iznosila nešto oko 20 miliona eura. Sumarno, dakle, preko 50 miliona eura”, naglašavaju oni.

Takođe, napominjemo i da je procjena vrijednosti u približno istom iznosu data i od strane drugih ovlašćenih procjenitelja za račun prodavca.

“Važno je istaći da ove procjene ne uzimaju u obzir mogućnost valorizacije elektroenergetske infrastrukture kroz izgradnju solarnih elektrana na krovovima i tlu, kao ni mogućnost transformacije zemljišta van fabričkog kruga u gradsko građevinsko zemljište. Uz sve ovo u kalkulaciju vrijednosti nije ušao priključak za solarnu elektranu snage 60MW, što je EPCG, cijeneći investicione trendove na polju obnovljivih izvora energije, primarno imala u vidu prilikom preduzimanja ovog posla”, ističu oni.

Prema tome, EPCG je, kako navode, u konkretnom slučaju postupala u skladu sa standardima dužne pažnje i tržišnim principima, što će vjerujemo pokazati i svaka naknadna procjena vrijednosti imovine.

“Razumijemo činjenicu da u Crnoj Gori postoje subjekti koji se ne libe da, senzacionalističkim istupima, skupljaju jeftine poene ili, čak, skrivaju nekadašnju prodaju Željezare kstrancima za smiješne pare, ali napominjemo da nijesmo u obavezi da štitimo partikularne interese ili ranije pogrešne procjene nekad uticajnih igrača, već da djelujemo u pravcu zaštite interesa i jačanja uticaja naše kompanije”, dodaju oni.

U svakom slučaju, EPCG će opravdanost svoje pravne i činjenične argumentacije dokazivati u daljem toku postupka, pred Upravnim sudom Crne Gore.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *