Japanska centralna banka podigla kamatne stope prvi put od 2007.

Dodajte komentar

Japanska centralna  banka povisila je kamatne stope u utorak prvi put od 2007., okončavši jedini svjetski režim negativnih stopa na prvim znakovima snažnog povećanja plata ove godine.
Banka Japana upozorila je da se neće upustiti u agresivna povećanja kamatnih stopa, rekavši da “predviđa da će se povoljni finansijski uslovi za sada održati”, s obzirom na krhki rast četvrtog najveće svjetske privrede .

Bank of Japan (BoJ) je povisila svoje kratkoročne kamatne stope na oko 0% do 0,1% s -0,1%, prema svojoj izjavi na kraju svog dvodnevnog sastanka o politici u martu. Japanski režim negativnih stopa na snazi je od 2016.

BoJ je takođe ukinula svoju radikalnu politiku kontrole krivulje prinosa za japanske državne obveznice, koju je centralna banka koristila za ciljanje dugoročnih kamatnih stopa kupovinom i prodajom obveznica prema potrebi.

Centralna banka će ipak nastaviti kupovati državne obveznice u vrijednosti “uglavnom istog iznosa” kao i prije – trenutno oko 6 triliona jena mjesečno.

Pribjeglo bi se “spretnim odgovorima” u obliku pojačane kupovie JGB-a i fiksne kupovine JGB-ova, između ostalog, ako dođe do brzog rasta dugoročnih kamata.

Smanjujući svoju radikalnu kupovinu imovine i kvantitativno popuštanje, BoJ je rekla da će prestati kupovati fondove kojima se trguje na berzi i japanske zaklade za ulaganje u nekretnine (J-REITS). Takođe je obećala da će polagano smanjivati kupnju komercijalnih zapisa i korporativnih obveznica, s ciljem da se ta praksa prekine za otprilike godinu dana.

Ove promjene označavaju istorjskii pomak i predstavljaju najoštrije povlačenje u jednoj od najagresivnijih vježbi monetarnog popuštanja u svijetu, čiji je cilj bio izdizanje japanske privrede iz deflacijske spirale.

Japanski jen oslabio na čak 149,92 u odnosu na dolar, dok je Nikkei dionički indeks se kretao između dobitaka i gubitaka nakon odluke BOJ-a. Prinosi na 10-godišnje i 30-godišnje JGB-ove su pali.

Izvor: Seebiz

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *