EU želi da zabrani naplatu ručnog prtljaga u avionima

Dodajte komentar

Stvari koje su odavno standardne za mnoge avio-kompanije mogle bi da se promijene, jer se borba za prava putnika u Evropi nastavlja. Evropska unija razmatra rješavanje nedosljednih pravila za ručni prtljag avio-kompanije. Predlog rezolucije o standardizovanim dimenzijama za ručni prtljag podnet je krajem septembra 2023. godine.

Prema saopštenju Evropskog parlamenta objavljenom nedavno, „zakonodavstvo EU o pravima putnika u vazdušnom saobraćaju treba da se revidira kako bi se obezbijedilo rješenje“, osiguravajući da putnici koji lete različitim avio-kompanijama ili moraju da promijene svoje letove ne naiđu na zbunjujuća i nedosledna pravila u vezi sa naknadama za ručni prtljag.

Nova rezolucija takođe predlaže ukidanje doplate. Štaviše, predlog koji se stavlja na glasanje ističe potrebu da se definišu odgovarajuće dimenzije i težina za prtljag.

Različita pravila o ručnom prtljagu među avio-kompanijama mogu biti nezgodna za putnike, posebno one sa povezujućim letovima. Ovo povećava šansu za neočekivane naknade na ukrcavanju. EU poziva avio-kompanije da pruže jasne informacije o dodatnim naknadama, kao što su naknade za izbor sjedišta. U predlogu rezolucije je navedeno:

„Usklađivanje zahtijeva na nivou EU o veličini, težini i vrsti ručnog i čekiranog prtljaga za sve avio-kompanije koje posluju u Evropskoj uniji poboljšalo bi transparentnost i zaštitu potrošača za sve one koju putuju avionom“.

Pored toga, EU poziva države da sprovedu presudu u vezi sa ručnim prtljagom koju je donio Evropski sud pravde 2014. Sud je utvrdio da je ručni prtljag suštinska stavka za putnike i da ne bi trebalo da podleže dodatnim taksama, pod uslovom da je ručni prtljag razumnih ograničenja težine i veličine i usklađen sa relevantnim bezbjednosnim propisima.

Implikacije za niskotarifne prevoznike

Ljudi obično vjeruju da se profit avio-kompanija prvenstveno oslanja na cijene karata. Međutim, u brojnim slučajevima, posebno za niskotarifne avioprevoznike, značajan profit se ostvaruje kroz pomoćne usluge.

Uzmite u obzir stavke kao što su ručni prtljag ili čekirane torbe, željena sjedišta, obroci tokom leta i sve druge dodatne usluge koje možete obaviti u vezi sa rezervacijom leta. Tokom protekle decenije, prihod ostvaren od dodatnih usluga je porastao, prvenstveno zahvaljujući niskotarifnim prevoznicima, koji nude najniže osnovne cijene i prodaju sve ostalo kao opcione dodatke.

Stoga bi revizija predložene rezolucije i potencijalna zabrana naknada za ručni prtljag mogli da dovedu do smanjenja prihoda za evropske niskotarifne prevoznike kao što su Ryanair, Wizz Air i EasyJet, između ostalih.

U proteklih nekoliko godina, veliki broj niskotarifnih avio-kompanija uveo je stroga pravila o prtljagu i takođe naplaćivao putnicima unošenje kofera u avion. Trenutno, Ryanair besplatno dozvoljava samo malu tašnu ili ranac. Što se tiče prtljaga na točkovima, putnici podliježu dodatnoj naknadi.

Ryanair se usprotivio odluci EU

Sasvim očekivano, irska niskotarifna kompanija Ryanair se usprotivila predlogu EU, a izvršni direktor Edi Vilson je uvjeren da Evropska komisija neće zaista primijeniti novo pravilo.

„Mislim da ne mogu. Nama je dozvoljeno da određujemo cijene naših proizvoda, to je osnovno pravo prema evropskom zakonu“, rekao je on u intervjuu.

„Imamo slobodu da određujemo cijene. U avionu nema dovoljno prostora da svako nosi ručni kofer i još jedan ispod svog sjedišta, pa ga ograničavamo tako da oni koji žele da imaju pogodnost da nose dodatnu torbu to doplate. U međuvremenu, svako može da unese na avion torbu koja stane ispod sjedišta“, dodao je on.

Da li će EK donijeti revolucionarnu odluku ili ne, ostaje da se vidi, ali svakako postoji presedan, pošto su Ryanair i nekoliko drugih avio-kompanija ovog leta bili pod istragom španskih sudova zbog njihove „zloupotrebljive“ politike prtljaga.

Član 97. Zakona o vazdušnom saobraćaju navodi da prevoz prtljaga mora biti uračunat besplatno u cijenu karte. Problem je, naravno, u tome što ovaj ručni prtljag ima ograničenje težine i zapremine koje postavlja svaka aviokompanija, a neki su očigledno nedovoljni.

Ryanair je, međutim, uporan da se njegova politika neće promijeniti:

„Ni Evropska komisija ni Parlament ne mogu da povećaju raspoloživi prostor za prtljag u avionu, pa neće svi putnici moći da ponesu kofer. Zato postoje cijene. To je isto kao i u svakom drugom poslu, ako u hotelu želite sobu prve klase, plaćate više“, zaključio je Vilson.

Izvor: BIZLife

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *