Vrlo zvučan početak konferencije “O čovjeku je riječ”

Dodajte komentar

Alma Mater Europaea i Evropska akademija nauka i umjetnosti iz Salzburga, koja okuplja 2000 naučnika , među kojima i 34 nobelovca, započeli su u Mariboru osmodnevnu 11. konferenciju ‘O čovjeku je riječ’

Jeffrey Sachs, profesor na Univerzitetu Columbia, jedan od najznačajnijih svjetskih ekonomista i globalnih planera održivog razvoja, u svom uvodnom izlaganju na konferenciji O čovjeku je riječ govorio je o geopolitici svijeta, koji se mijenja te se osvrnuo i na rat u Ukrajini: »Ovaj rat je izuzetno destruktivan i njegova eskalacija postaje vrlo opasna. Vrijeme je da se vratimo za pregovarački sto. Ovaj rat može završiti, ali NATO mora zaustaviti ideju širenja na Ukrajinu i Gruziju. Ovo je provokativno i nepromišljeno. Srž ovog rata je indirektna borba između SAD-a i Rusije. Rješenje je u dogovoru. Nema širenja NATO-a. Tako Rusija zaustavlja rat, a mi dobijamo mir.«

Skup se ubraja u sam vrh naučnih skupova i predstavlja jedan od najvažnijih međunarodnih događaja takve vrste u Evropi. Odvija se pod pokroviteljstvom predsjednika Slovenije dr. Nataše Pirc Musar koja je otvorenje popratila riječima: »Sigurnost je jedno od temeljnih ljudskih prava. Ne mislim samo na nacionalnu ili državnu sigurnost, nego i na ličnu sigurnost čovjeka; njegovu zaštitu od kršenja ljudskih prava, bolesti, prirodnih katastrofa, siromaštva itd. Riječ je dakle o potrebi osiguranja dobrobiti kako pojedinca tako i zajednice u svim segmentima našeg života. Pritom je nužna razmjena znanja i iskustava te zajedničko djelovanje svih nas, ne samo nadležnih državnih tijela i institucija, nego i nevladinih udruga, civilnog društva i svakog pojedinca.«

Naučnici traže odgovore na izazove društvenog i tehnološkog razvoja, tako da služi sigurnosti i dostojanstvu. »Na konferenciji domaći istraživači svijetu predstavljaju svoja postignuća, a vodeći strani naučnici s našim profesorima i studentima raspravljaju o svjetskim trendovima. Poruka ovogodišnje konferencije je da smo svi odgovorni za društveni i tehnološki razvoj koji vodi sigurnosti i dostojanstvu«, istakao je predsjednik Alma Mater Europaea – ECM prof. dr. Ludvik Toplak.

Ministar visokog obrazovanja, znanosti i inovacija prof. dr. Igor Papič naglasio je kako »bez interdisciplinarnog pristupa ne možemo osigurati uspješnu implementaciju ideja u društvu. Bez tehničara i prirodoslovaca neće biti novih tehnologija, a bez humanista i društvenih naučnika neće biti prihvaćene u društvu. Tehnološki i društveni razvoj oduvijek su povezani, ali nikada prije nisu išli tako brzo. Važno je da oba tempa budu što usklađenija. Samo tako će se društvo i tehnologija razvijati u pozitivnom smjeru. Tema konferencije stoga je iznimno važna.«

»Pandemija Covid-19 i kriza povezana s ratom u Ukrajini pokazuju da kreatori politika trebaju pristup do pravodobnih i visokokvalitetnih naučnih savjeta. Dvije savjetodavne grupe Evropske komisije, Mehanizam EU za naučno savjetovanje i Evropska grupa za etiku u nauci  i novim tehnologijama, nedavno su objavile preporuke o tome kako poboljšati strateško upravljanje krizama u EU. Zajedno s Evropskim parlamentom i državama članicama spremni smo produbiti međuinstitucionalni dijalog, koji uključuje istraživačku zajednicu i naše građane“, istakla je evropska komesarka za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Mariya Gabriel.

Na skupu će se vodeći strani i domaći istraživači i čelnici naučnici  udruženja suočiti sa savremenim spoznajama u različitim područjima, uključujući vještačku inteligenciju i opasnosti koje ona može predstavljati za međuljudske odnose, prava, slobodu i demokraciju. Prof. dr. Klaus Mainzer, predsjednik Evropske akademije nauka i umjetnosti, naglasio je: »Evropa se mora osamostaliti kroz digitalnu transformaciju i održive inovacije te postati šampion modernizacije. Aktualna političko-vojna kriza prilika je da se taj proces ubrza.«

Ovom prilikom Alma Mater Europaea – ECM dodijelila je počasne doktorate Jeffreyu Sachsu za izniman doprinos razvoju ekonomskih znanosti, održivom razvoju te za doprinos društvenoj i gospodarskoj tranziciji Slovenije; dr. Sonii Ehrlich Sachs za jak naučni  doprinos razvoju pedijatrije, jačanju humanitarnih odnosa i javnog zdravstva; i prof. dr. Felixu Ungeru, počasnom predsjedniku Evropske akademije nauka i umjetnosti za iznimna postignuća u području medicinske nauke i humanizma te za akademsku i organizacijsku podršku u razvoju Alma Mater Europaea.

Na konferenciji O čovjeku je riječ'do 17. marta učestvovaće će preko 300 autora iz 30 zemalja, među kojima su akademici s najuglednijih sveučilišta Harvard, Yale, Oxford, Columbia i drugih.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *