Ako ne izliječimo kapitalizam, ubićemo i demokratiju

Dodajte komentar

Vrijeme je da se kapitalizam transformiše u sistem koji je humaniji od današnjeg, poruka je koju je čitaocima juče poslao londonski Financial Times, vjerovatno svjetski najuticajniji medij finansijske i poslovne zajednice koji je odavno prerastao granice londonskog Cityja.

FT se tom porukom, čije uvodno pismo potpisuje glavni urednik Lionel Barber, priključio širokoj globalnoj akciji koju je prošli mjesec pokrenula grupa 181 lidera velikih korporacija okupljena oko američkog Business Roundtablea.

Citiram Barbera: “Financial Times vjeruje u kapitalizam slobodnog poduzetništva. To je temelj za stvaranje bogatstva koje donosi više radnih mjesta, više novca i veći prihod od poreza. Liberalni kapitalistički model donio nam je mir, napredak i tehnološki proces tokom proteklih pedeset godina, dramatično smanjivši siromaštvo i podižući kvalitet života širom cijelog svijeta. U deceniji nakon globalne krize taj se model našao pod pritiskom da mora uvećati profit do maksimuma i povećati vrijednost dioničarima. Ta načela dobrog poslovanja su nužna, ali ne i dovoljna. Dugoročno, zdravlje kapitalizma temeljenog na slobodnom poduzetništvu zavisiće od donošenja zarade sa svrhom. Kompanije će doći do zaključka kako ta kombinacija jednako služi njihovim vlastitim interesima, koliko i interesima njihovih kupaca i zaposlenih. Bez takve promjene, kasnije liječenje posljedica bit će daleko bolnije. Vrijeme je za reset.”

Times poruku smatra toliko važnom da je cijelo domaće izdanje umotao u korice kojima najavljuje veliki autorski prilog Martina Wolfa s temom zašto rigidni, a zapravo lažni, kapitalizam danas ugrožava liberalnu demokratiju. Wolf se takođe osvrće na poruku nedavno upućenu s američkog Business Roundtablea (lobističko udruženje velikih američkih poslodavaca) i podupire njihovu tezu kako se mora napustiti stav koji se ukorijenio još u vrijeme dok je Milton Friedman vladao “čikaškom školom ekonomije” da “korporacije postoje samo zato da bi služile svojim dioničarima”. Moramo priznati da su stvari pošle “jako ukrivo”, zaključuje Wolf. Tokom protekle četiri decenije (dakle ne samo nakon posljednje krize) suočili smo se s trojstvom zla: usporavanjem rasta produktivnosti, ubrzanim rastom nejednakosti i s ogromnim finansijskim šokovima.

Wolf upozorava na još jednu ključnu pogrešku (koja je, između ostalog, i UK dovela do Brexita): “Kada čovjek sluša političke debate u mnogim zemljama, a pogotovo u SAD-u i Ujedinjenim Kraljevstvu, lako će zaključiti kako ključni razlog nezadovoljstva leži u jeftinom uvozu iz Kine i prilivu loše plaćene imigrantske radne snage. Pogrešno je međutim za rast nejednakosti i usporavanje produktivnosti kriviti strance.”

Jednako tako, pogrešno je “monopolnu rentu” na kojoj danas počivaju ekonomije mnogih donedavno jakih zemalja čitati kao rezultat doduše zabrinjavajućih, ali ipak prirodnih ekonomskih procesa, jer ona to nije. Riječ je o rezultatu osmišljenih i namjerno provođenih politika. A koliko su takve politike društveno štetne pokazuje studija koju je MMF proveo još 2015. koja ukazuje kako su zbog tako vođenih politika samo zemlje OECD-a godišnje zakinute za oko 450 milijardi dolara (što je jedan posto njihova ukupnog BDP-a), prenosi Jutarnji.

Barber, Wolf, a s njima i cijeli FT kao glasilo svjetske kapitalističke zajednice odlučili su da ppodrže inicijativu Business Roundtablea i zato što ona, iako deklarativno ispravna, nije dočekana sa širokom podrškom. Poslovna je zajednica odavno izgubila povjerenje javnosti, a to je ne samo znak da se sistem mora promijeniti, nego i najsnažnija kočnica bilo kakvom napretku. Zato se način na koji danas funkcioniše naš politički i ekonomski sistem mora promijeniti, ili će se sistem urušiti sam, a taj proces neće biti ni za koga ugodan.

 

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *