Do kraja 2017. biće povezani dalekovodi u Lastvi i Vilanovi

Dodajte komentar

Kompanija Terna, koja sa Crnogorskim elektroprenosnim sistemom (CGES) realizuje projekat energetskog povezivanja Italije i Crne Gore, usvojila je nedavno razvojni plan za 2017. godinu koji prevdiđa ulaganja od oko 7,8 milijardi eura u niz projekta. Između ostalog, kako se navodi u planu, nastaviće se sa realizacijom projekta energetskog povezivanja sa našom država, koji će do kraja 2017. biti priveden kraju.

Priključenje na dalekovode

Nakon polaganja energetskog kabla u more, sada je, prema navodima razvojnog plana Terne, na redu njegovo povezivanje na dalekovode. Naime, do kraja godine energetskim kablom biće povezan dalekovod koji CGES gradi u Lastvi Grbaljskoj sa dalekovodom u Vilanovi, za čiju gradnju je zadužena italijanska kompanija. Nakon priključenja energetskog kabla na dalekovode praktično je priveden kraju ovaj projekat, čiji će se benefiti, prema najavama predstavnika Terne i CGES-a, osjetiti već početkom 2018. godine kada će i zvanično biti pušten u rad.

Povezivanje država

Pored ulaganja u projekat sa Crnom Gorom, Terna planira i novo energetsko povezivanje sa Francuskom. I ovaj projekat je od velikog značaja za Crnu Goru, preko koje će višak električne energije sa Balkana biti plasiran na tržište Evropske unije.

Ono što je najvažnije za našu državu jeste činjenica da ćemo upravo mi biti most preko kojeg ćemo prvenstveno mi, a zatim i druge države da ponude svoju električnu energiju Italiji, koja je dalje
može preusmjeriti u Francusku ili neku od drugih država Evropske unije.

Benefiti za Crnu Goru su višemilionski, prvenstveno je upravo naša zemlja glavno čvorište bez kojeg prenos električne energije ka evropskim državama neće moći biti obavljen. Takođe, realizacijom projekta se u znatnoj mjeri poboljšava prenosna mreža u Crnoj Gori.

Nakon puštanja u rad energetkog kabla, biće obezbijeđeni i značajni prihodi za Crnu Goru po osnovu udjela CGES u ukupnom kapacitetu kabla 20 odsto od instalisanih 1.000 megavata. Prihodi od prenosa električne energije iz regiona preko ove interkonekcije direktna su dobit. Stvaranjem integrisanog tržišta za električnu energiju, i povećanjem konkurencije, industriji i građanima će biti omogućeno snabdijevanje, na osnovu nižih veleprodajnih cijena energije.

Dnevne novine

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *