Christine Lagarde: Ovo je toksični miks koji koči rast

Dodajte komentar

Direktorka MMF Christine Lagarde pozvala je svjetske lidere da preduzmu snažnu akciju za oživljavanje svjetske ekonomije.

Ona im je poslala jasno upozorenje uoči samita Grupe 20 ovog vikenda u Kini.

Lagard je istakla da je od 2016. godine globalni ekonomski rast stagnirao pet godina ispod prosjeka od 3,7 odsto, koji je prevladavao u periodu između 1990. i 2007. godine, prenosi agencija Frans pres.

Još od početka 1990-ih… svjetska ekonomija nije bila tako slaba toliko dugo vremena“, navela je Lagard u pisanoj poruci, objavljenoj da se podudari sa početkom samita.

Samit G20 koji počinje u nedjelju u turističkom centru Hangdžou, u Kini, sazvan je zbog sporog rasta svjetske privrede i globalne neizvjesnosti.

Lagard je poručila da se svetska ekonomija suočava sa potencijalno toksičnom mješavinom dugotrajnog niskog rasta i rastuće nejednakosti, stvarajući politička iskušenja koja vode populizmu i podizanju trgovinskih barijera.

Analitičari kažu, međutim, da na samitu G20 vjerovatno neće biti postignut proboj, imajući u vidu odsustvo krize koja bi mogla da “natera” vlade da preduzmu akciju.

Šefica MMF-a je dodala da se svijet suočava sa “zamkom niskog rasta”, koji oličava visok dug, slaba tražnja, osipanje radne snage i njihovih vještina, slabljenje podsticaja za ulaganja i usporavanje produktivnosti.

U izvještaju o globalnim ekonomskim uslovima za članove G20, analitičari MMF-a ocenjuju da će rast SAD-a vjerovatno biti slabiji nego što se očekivalo u 2016. godini.

Glavni autor izvještaja, ekonomista MMF-a Helge Berger, rekao je novinarima u Vašingtonu da se očekuje da ta finansijska institucija snizi svoju prognozu američkog rasta u svijetlu slabih pokazatelja zabilježenih u prvoj polovini ove godine.

MMF je u julu saopštio da očekuje da će američka ekonomija rasti 2,2 odsto u ovoj godini i 2,5 odsto u 2017, čime je već revidirao naniže prognozu rasta iz aprila.

Izvjesno je da ćemo za SAD, s obzirom na kretanja u prva dva kvartala ove godine, smanjiti procjenu“, rekao je Berger.

U izvještaju za G20, MMF je podsjetio da su lideri G20 obećali 2014. da će podići svoj zajednički BDP za 2,0 odsto do 2018. Međutim, žemlje članice G20 su do 2016. godine sprovele u djelo samo 55 odsto obaveza koje su tada preuzele, što govori o “nedostatku odlučnih akcionih mjera”.

Veći napredak je hitno potreban“, navodi se u izvještaju, i apeluje na donošenje novih fiskalnih i monetarnih mjera za podršku rastu, poput javnih ulaganja u obrazovanje, pravednijeg režim poreza i naknada i smanjenja dugova privatnog sektora.

Sinteza

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *