Kako Glazgov smanjuje jaz između siromašnih i bogatih

Dodajte komentar

Najveći škotski grad Glazgov objavio je prošle nedelje svoju novu javnu politiku kojom želi smanjiti jaz između bogatih i siromašnih.

Prema odluci Gradskog vijeća, kompanije koje se takmiče za poslove s Gradom moraće se obvezati da će svojim zaposlenima plaćati minimalnu nadnicu u najmanju ruku jednaku onoj koju je gradska vlast uvela za vlastite zaposlene.

Riječ je o takozvanom ’Glasgow minimum wage-u’ i koji iznosi 7,65 funti po satu. Minimalna nadnica u Glazgovu definisana je na temelju proračuna Fondacije Joseph Rowntree koji je tražio formulu za računanje minimalnog životnog standarda.

Nadnica podrazumijeva nivo dohotka koji je potreban da osigura dostojan život radniku, što znači da zaposlenom mora osigurati mogućnost plaćanja hrane, stanovanja (što uključuje i odjeću), komunalnih usluga, transporta, zdravlja i rekreacije, prenosi Poslovni dnevnik.

Razlikuje se od zakonski minimalne plate u tome što nije obvezna, veća je od minimalne plate i pokazuje gdje se nalazi linija siromaštva. Minimalna plata u mnogim slučajevima ne osigurava dostojan život zaposlenih pa se Evropska unija sve više suočava sa siromaštvom onih koji rade, što je primijetila i Evropska komisija u svojim izvještajima.

Zato su Britanci u pojedinim gradovima, poput Londona ili Glazgova, počeli određivati minimalnu nadnicu. Glazgov je napravio korak dalje pa će sada kompanije koje budu htjele raditi za Grad morati pokazati da poštuju odluku Gradskog vijeća tako što će i svojim zaposlenima morati osigurati minimalnu nadnicu, a neće smjeti imati crne liste za članove sindikata u svojim firmama ili koristiti eksploatatorske ugovore na nula sati.

“Naša nova politika javnih nabavki nagradiće kompanije koje plaćaju minimalnu glazgovsku platu. Odgovornost za rešavanje skandaloznog siromaštva onih koji rade je nešto što kao veće delimo s izvođačima i dobavljačima s kojima poslujemo”, izjavio je Gordon Matheson, čelnik gradskog veća Glazgova.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *