Više od 100 radnika Feda zarađuje više od Janet Yellen

Dodajte komentar

Najmanje 113 radnika američke Centralne banke (Fed) u sjedištu u Washingtonu zarađuje više od njene predsjednice Janet Yellen, a njihova prosječna plata iznosi 246.506 dolara godišnje, bez bonusa i drugih dodataka, što je gotovo dvostruko više u odnosu na najviše plate u vladi SAD-a.

To je prvi put da je javno objavljen popis plata u Fedu, dok je od prije poznato da čelnica centralne banke Janet Yellen, čiju je plaćtu odredio Kongres, godišnje zarađuje 201.700 dolara.

Pojedinosti o Fedovim platama dobio je Reuters pozivajući se na zakon o slobodi informisanja. Prema popisu, glavni inspektor Feda nalazi se na vrhu liste s godišnjom platom od 312.000 dolara, a slijede četiri direktora podružnica centralne banke, glavni savjetnik i direktor za operativne poslove, koji zarađuju po 265.000 dolara.

Uprkos relativno visokim platama viših menadžera u Fedu, prosječna plata svih djelatnika iznosila je 121.279 dolara, bez dodataka, što je manje nego u drugim regulatorima finansijskih tržišta. U Komisiji za vhartije  prosječna plata iznosila je lani 157.946 dolara, dok je u Saveznoj korporaciji za osiguranje depozita bila oko 130.000 dolara, a u Komisiji za trgovanje na robnim berzama 146.323 dolara.

Nakon niza kritika o previše tajnosti u Fedu, republikanci u američkom Zastupničkom domu predložili su zakon kojim se zahtijeva od Feda javno otkrivanje tih informacija.

Pristalice Fed ističu da vodeća svjetska centralna banka ima potrebu za vrhunskim talentima, te da te troškove ne pokrivaju poreski obveznici, već da se pokrivaju iz prihoda Feda.

Bivši senator Ted Kaufman rekao je da je važno da centralna banka zapošljava i zadrži talentovano osoblje koje bi moglo više zaraditi u privatnom sektoru. Izvršni direktori u velikim investiocionim bankama, na primjer, zarađuju oko 250.000 dolara, uz bonuse koji u dobrim vremenima mogu udvostručiti ili utrostručiti taj iznos. No, istakao je i da je praćenje troškova Feda legitimno.

“U privatnom sektoru teži se snižavanju troškova. U vlastima se, pak, mora prevladati problem da ne postoji prirodna potreba za snižavanjem troškova”, rekao je Kaufman.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *