IRF: Za ovu godinu spremno 55 miliona eura

Dodajte komentar

Glavni ekonomski problem je nezaposlenost. Zato je osnova programa kreditiranja Investiciono-razvojnog fonda za ovu godinu podrška različitim ciljnim grupama koje traže posao, kazao je u intervjuu za Pobjedu predsjednik Odbora direktora Investiciono-razvojnog fonda Zoran Vukčević.

On je dodao da je IRF od osnivanja 2010. godine do kraja 2013. odobrio 637 kredita, u ukupnom iznosu od 72.254.782 eura. Na ovaj način je otvoreno blizu 2.600 radnih mjesta, ali ovaj broj zaposlenih, nažalost, nije moguće precizno odrediti jer nadležne institucije kao i preduzetnici nemaju urednu evidenciju.

Vukčević je kazao da je za ovu godinu pripremljeno 15 kreditnih linija u ukupnom iznosu od 55 miliona eura.

“To je 76 odsto od ukupno plasiranih sredstava za sve četiri godine postojanja IRF. Do 17. marta ove godine odobren je ukupno 51 kredit u iznosu od 5.125.680 eura i sedam aranžmana za faktoring, ukupne vrijednosti 5,35 miliona eura. Na taj način se žele uložiti dodatni napori za rješavanje najvažnijeg problema u Crnoj Gori, a to je nezaposlenost”, kazao je Vukčević.

Zadatak je, objašnjava on, da se kroz različite forme finansijske podrške podrže posebne ciljne grupe: mladi, žene i početnici u biznisu, prioritetni sektori razvoja, turizam, poljoprivreda, drvoprerada, proizvodnja, usluge, čime se želi dodatno podstaći valorizacija resursa sa kojima Crna Gora raspolaže.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

“Takođe, pripremljene su dodatne kreditne linije i finansijska podrška (refinansiranje, krediti za trajna obrtna sredstva, kratkoročni krediti, faktoring), sa ciljem da se preduzeća podrže u rješavanju jednog od velikih problema sa kojima se suočavaju, a to je nelikvidnost. Pripremljenaje posebna kreditna linija koja je namijenjena organima lokalne samouprave kako bi mogli da rješavaju infrastrukturne probleme na kvalitetniji način. Pripremljenaje kreditna linija kojom se mogu kreditirati projekti koji se odnose na zaštitu životne sredine, kao i za unapređenje energetske efikasnosti”, kazao je Vukčević.

On je kazao i da preduzeća sa sjevera i u manje razvijenim opštinama i dalje mogu računati na posebne uslove i stimulanse za zapošljavanje.

“Polazeći od ciljeva regionalnog razvoja, pripremljeni su i dodatni stimulansi za projekte koji se realizuju u opštinama na sjeveru Crne Gore i u manje razvijenim opštinama Nikšiću, Ulcinju i Cetinju. Takođe, obezbijeđeni su i stimulansi za projekte koji zapošljavaju više od pet novih radnika”, rekao je Vukčević.

On objašnjava uslove za dobijanje novca iz Fonda kamata.

“Kamatna stopa kreće od 3,5, odnosno do sedam odsto i uz rok otplate do 10 godina i maksimalni grace period od dvije godine (uključen u rok otplate od 10 godina). Ovo su ubjedljivo najpovoljniji kreditni uslovi koji se nude na tržištu kapitala”, objasnio je Vukčević.

Crnoj Gori je, naglašava Vukčević, potreban realni sector.

“Potrebni su i KAP i Željezara, kao i proizvođači hrane, finalnih proizvoda od drveta, metalna industrija itd. kao nosioci razvoja koji će biti istovremeno i ‘lokomotiva’ razvoja malih i srednjih preduzeća. Prijeko su potrebni i novi energertski izvori i dr. infrastrukturni projekti. Tako da je Crnoj Gori potrebna reindustrijalizacija. To je moguće ostvariti sa stranim investitorima, ali i domaćim preduzetnicma koje će IRF podržati i to najpovoljnim kreditnim uslovima na tržištu kapitala u Crnoj Gori”, kazao je Vukčević.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *