SAD najkorumpiranija zemlja na svijetu

Dodajte komentar

Vodeće ekonomije svijeta vodeće su i po korupciji, po čemu su bez premca Sjedinjene Američke Države, dok Rusija i Kina, po toj štetnoj društvenoj pojavi vjerno kaskaju za Amerikancima, objavio je portal Finmarket, pozivajući se na istraživanje američkih eksperata i stručnjaka Transparency International.

Prema istraživanju američkih sociologa i ekonomista, samo u industriji lobiranja u Vašingtonu angažovana je ogromna armija od sto hiljada ljudi, a podsticanje moćnih ljudi da rade u nečijem interesu, koje je ustvari jedna vrsta korupcije, zvanično se predstavlja kao “društveni rad”.[widgets_on_pages id=”Baner”]

Američki tabloidi, ali i neki ozbiljni mediji, potrudili su se da dobro “osvijetle” jednu od svježijih korupcionaših afera u kojoj je glavni junak bio stručni konsultant Njujorka Mark Mazer, koji je za 63 miliona dolara trebalo da napravi program “City times” za bržu i efikasniju isplatu zarada zaposlenim u lokalnim gradskim službama.

Mazer je u taj posao odmah uključio i svog dedu, čija firma je pravila kompjuterski program za ovaj projekat koji je na kraju koštao više od 600 miliona dolara, ili desetak puta više nego što je planirano. Mazer je u tom “biznisu” zaradio 30 miliona dolara pa je nakon toga cijela afera izbila u javnost.

Kao tipičan primjer netransparnentnog raspolaganja novcem poreskih obveznika navodi se i afera nastala povodom izrade kompjuterskog programa za rad portala “Healtcare gov”. Taj posao, vrijedan 678 miliona dolara, u 2010. dobila je, van konkursne procedure, dobra prijateljica Michelle Obame, prve dame SAD.

Kako je izvijestila američka štampa, izrada sajta za taj program trajala je “oko tri godine”, ali uprkos tako dugoj operativnoj razradi, prvog dana rada se pokazalo da sistem ne funkcioniše i da su potrebne zbog toga i dodatne intervenicije.

Navedene, i niz drugih korupcionaških afera u SAD, navele su čak i poznatog hongkonškog junaka akcionih filmova Jackiea Chana da na jednoj kineskoj tv bez ustezanja, na pitanje da li postoji korupcija u SAD, odgovori kako je, prema njegovom mišljenju, “Amerika najkorumpiranija zemlja u svijetu”.

Brojni korupcionaški skandali u multikulturalnoj zemlji kao što su SAD, pokazuju da korupcija nije nikakva specifičnost bilo koje kulture ili nacije, tvrde stručnjaci Svjetske banke, uz napomenu da je i u tako uređenoj državi kao što je sada Izrael nivo nelegalne i korupcijom prožete privredne djelatnosti ocijenjen na visokih 23 odsto.

Veliki korupcionaški skandal potresao je krajem prošle i početkom ove godine i Tursku, pa je polovina ministara u vladi premijera ove zemlje već podnijelo ostavke, a fotelja se trese i dugogodišnjem premijeru Taipu Erdoganu.

Korupcija danas predstavlja i rak-ranu ruske privrede, a poznata kanadska novinarka Naomi Klein u svojoj već čuvenoj knjizi “Doktrina šoka”, za koju je američki San Francisco Chronicle napisao da je jedno od najznačajnih izdanja protekle decenije, objašnjava suštinu ruske pljačkaške privatizacije, devedesetih godina prošlog vijeka. Bizlife

Klein piše da je tada u procesu saradnje između korumpiranih ruskih političara i novopečenih biznismena “pao” dogovor da se ogromne sume državnog novca prebace na račune privatnih banaka koje su u to vreme ubrzano osnivali novi bogataši – oligarsi.

Država je nakon te finanijske operacije organizovala aukcionu prodaju najbogatijih sirovinskih resura (nafte, gasa, metala i drugih vitalnih proizvoda) koje su oligarsi lako preuzimali na osnovu novca ranije dobijenog od prijatelja u vladi. To znači da su građani Rusije sami morali da plate rasprodaju najcenjenije imovine, što je i bila suština te grandiozne državne pljačke, konstatovala je Klein.

Ona je u istoj knjizi ukazala i na ogromnu korupciju koja pogađa Kinu gde su, prema podacima iz 2006. godine, 90 odsto milijardera, računato u domaćoj valuti juanu, deca funkcionera raznog kalibra i moći kineske komunističke partije.

Podaci centralne disciplinske komisije Kine pokazuju da je za proslednjih 30 godina iz te zemlje pobeglo više od četiri hiljade funkcinera Komunističke partije i da su sobom poneli i oko 7,1 milijardu dolara, od kojih je veći deo stečen koruptivnim radnjama.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *