Jadranska nafta od Hrvatske pravi `malu Norvešku`

1 komentar

Postoji značajan potencijal još neotkrivenih zaliha nafte i gasa duž cijele hrvatske strane Jadrana, tvrdi ministar privrede Ivan Vrdoljak, povodom priprema prvog tendera za dodjelu koncesija za eksploataciju “jadranskog” gasa i nafte.

Ministar privrede posjetio je istraživački brod SEABIRD Northern explorer koji je upravo završio petomjesečno 2D snimanje morskog dna duž profila od 15.000 kilometara u Hrvatskoj. Norveška firma Spectrum od septembra sprovodi projekat prikupljanja seizmičkih podataka 2D tehnikom u Jadranu.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Utvrđeno je, kako je rečeno, postojanje nalazišta nafte i gasa, što je izazvalo veliko zanimanje dvadesetak velikih svjetskih naftnih kompanija, a neke su već kupile dokumentaciju o seizmičkim snimanjima.

Prema riječima Vrdoljaka, tačne količine biće definisane kroz dalju analizu podataka i istraživanja, a javni konkurs za dodjelu koncesija za Jadran raspisaće se u drugom kvartalu.

Prije toga će se definisati blokovi koji će se ponuditi kompanijama zainteresovanim za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa. Takođe će biti objavljena i visina naknada koncesija i pripremiće se tenderska takmičarska dokumentacija i kriterijumi odabira.

Hrvatska će biti jedna od rijetkih evropskih zemalja sa daleko više gasa i nafte nego što joj treba i može biti u poziciji “male Norveške”. Ovo je “početak pretvaranja Hrvatske u energetsko čvorište i energetsku silu u najmanju ruku regije, ako ne Evrope“, tvrdi Vrdoljak.

Ne želeći da precizira koliki bi mogli da budu profiti Hrvatske od nalazišta u Jadranu, Vrdoljak je naglasio da je sigurno riječ o projektu koji će osigurati najjeftiniji mogući gas za hrvatske građane i industriju.

Predsjednik uprave Spectruma Rune Eng je izjavio kako prvi rezultati seizmičkih istraživanja 2D tehnikom pokazuju “veliki potencijal nafte i gasa u podzemlju hrvatskog dela Jadrana”.

Međutim, još je rano govoriti o kojoj se količini radi, jer ovo su preliminarna istraživanja na osnovu kojih će se napraviti baza podataka za zainteresovane kompanije, kazao je Eng, ističući da je hrvatski dio Jadrana vrlo atraktivan za “naftaše” jer je more relativno plitko, pa bi i bušotine bile puno jeftinije. Bizlife

Podijeli ovaj članak
1 Komentar
  • Ako imamo toliko plina i nafte u Jadranskom podmorju imat če Linić i Milanović šta prodati strncima….Sanader i kompanija su prodali INU ovi če prodati još Jadran….autoceste su več rasprodali…mislim da iza ovi više Hrvatima neče ništa ni ostatii.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *