Crnogorci najmanje štede u Evropi

Dodajte komentar

Ekonomska i finansijska kriza koja nije zaobišla ni regiju Balkana u velikoj mjeri je negativno uticala i na vrlo nizak postotak građana koji se odlučuju da jedan dio svojih novčanih sredstava odvajaju kao ušteđevinu koju bi eventualno kasnije mogli iskoristiti.

U Evropi se najmanje štedi u Crnoj Gori koja se nalazi na 144. mjestu od ukupno 146 zemalja WEF-ove liste, dok su samo malo bolje plasirani BiH, Srbija i Kipar, prenosi Anadolija.

Posmatrano na globalnom nivou, najviše se štedi u Timoru, gdje nacionalna štednja iznosi čak 63,1 odsto BDP-a, pa u Kuvajtu gdje to iznosi 62,2 odsto, Kataru 55,4, Libiji 52,4, Saudijskoj Arabiji 51, Kini 49,5, Singapuru 45,6, Omanu 44,6, Gabonu 43,9 i Azerbejdžanu 43,2 odsto BDP-a.

Od 20 zemalja u kojima građani najviše štede, njih 13 su azijske što znači da je Azija regija i kontinent u svijetu gdje se najviše štedi.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Od ostalih zemalja svijeta, Indija se nalazi na 28. mjestu WEF-ove liste sa 29,8 odsto ušteđevine ukupnog BDP-a, Rusija je 32. sa 28,5 odsto, Njemačka 49. sa 24,2 odsto i Sjedinjene Američke Države 13,1 odsto ušteđevine u odnosu na ukupni BDP, prenosi portal Cdm.

Inače, izvještaj WEF-a o globalnoj konkurentnosti je najbolja procjena konkurentnosti nacionalnih ekonomija. Predstavlja koristan portret privrednog okruženja i sposobnosti država da dostignu održive nivoe prosperiteta i ekonomskog rasta.

Svjetski ekonomski forum WEF, više od tri decenije, obezbjeđuje detaljnu procjenu produktivnog potencijala država širom svijeta.

Izvještaj doprinosi razumijevanju ključnih faktora koje određuju ekonomski rast, pomažu da se objasni zašto su neke zemlje više uspješne od drugih, pogotovo kod povećanja nivoa prihoda.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *