Od sjutra PDV po stopi od 19 odsto

Crnogorski parlament 19. juna je usvojio izmjene i dopune Zakona o PDV-u, kojima se, između ostalog podiže opšta stopa PDV-a sa 17 odsto na 19 odsto.

Poreski obveznici PDV po izmijenjenoj opštoj stopi treba da obračunavaju od prvog dana narednog poreskog perioda, jula, odnosno od sjutra i to za obavljene oporezive isporuke dobara i usluga nakon tog datuma.

Opšta stopa PDV-a u Crnoj Gori se nije mijenjala od donošenja prvobitnog zakona 2003. godine.

[widgets_on_pages id=”Turizam”]

U Vladi od povećanja stope PDV-a očekuju prihode na godišnjem nivou između 35 i 40 miliona eura. Oni smatraju i da će ta mjera u sadejstvu sa ostalim mjerama fiskalnog prilagođavanja doprinijeti potrebi smanjivanja javnog duga, a time se i pozitivno odraziti na veći nivo fiskalne stabilnosti, odnosno održivosti i finansijske i ukupne makroekonomske stabilnosti.

Vlada je odlučila da nižu stopu od sedam odsto i nultu ne mijenja.

U Vladi očekuju da će mjera povećanja PDV-a biti privremenog karaktera i da će se, momentom ostvarenja nultog deficita vratiti na prethodnu stopu PDV-a.

Skuplja i struja i telefon

Povećanje poreza na dodatu vrijednost sa 17 na 19 odsto izazvaće i uvećane telefonske račune, što će građani osjetiti kada dobiju julske fakture.

“U skladu sa zakonskom odredbom o unificiranom povećanju poreske stope sa 17 na 19 odsto, Telenor će od 1. jula korigovati cijene svojih usluga za iznos novog PDV-a. Osnovna cijena usluga ostaje ista, dok će se na krajnju cijenu reflektovati uvećanje PDV-a”, rečeno je “Vijestima” u kompaniji. U Telenoru navode da će, “shodno aktuelnim ponudama i kampanjama, odnosno popustima koje korisnici ostvaruju, krajnja cijena određenih usluga i proizvoda nakon obračnutih 19 odsto poreza biti ista ili niža”.

Iz M:tela je “Vijestima” odgovoreno da će usluge poskupjeti, a cijene telefona koji su u ponudi te kompanije će ostati nepromijenjene.

Uz usluge, na ukupan mjesečni račun će obračunavati višu poresku stopu zbog izmjena Zakona o PDV-u.

Crnogorski telekom, kako je saopšteno iz kompanije, neće povećati cijene “određenog broja servisa, usluga i uređaja”. Tako će korisnici 067 mreže, osim kupovine određenih uređaja u ponudi te kompanije, po starim cijena moći da koriste i SMS poruke u okviru nekih paketa, internet…

Zbog odluke Vlade Mila Đukanovića da poveća PDV, od jula će telefonski račun od, primjera radi, 50 eura sadržati i dodatnih 9,5 eura za PDV, a do sada je to iznosilo 8,5 eura. U slučaju da je iznos računa 100 eura, PDV će biti 19 eura, umjesto dva eura manje.  Ukupno povećanje računa zavisi od poskupljenja usluga.

Osim telefonskih računa, rast opšte stope poreza na dodatu vrijednost izazvaće povećanje cijena većine proizvoda i usluga.  Građani Crne Gore će, osim što će doći do poskupljenja hrane, da plaćaju i skuplje gorivo, električnu energiju… Računi  za struju će, osim zbog PDV-a, biti povećani i zbog toga što prijeti poskupljenje od 1. avgusta od preko šest odsto. To bi izazvalo da kilovat-sat električne energije bude 10,27 odsto sa novim PDV-om.

Niža stopa PDV-a od sedam odsto  na osnovne životne namrnice su zadržane (hljeb, brašno, mlijeko, mliječni proizvodi, mast, ulje, meso i šećer i ljekovi).

Za godinu, vlast je uvela takse od po euro koje građani plaćaju od jula 2012. za telefonske kartice, kablovsku televiziju i većina za brojila za struju, od čega mjesečno državna kasa dobija 1,2 miliona eura. Do januara 2014.  državni budžet od toga će dobiti ukupno oko 21,6 miliona. Penzije nijesu uvećane, odnosno usklađene sa inflacijom. Mjera vladajuće koalicije je i krizni porez kojim se dodatno oporezuju neto plate iznad 482 eura, što je na godišnjem nivou oko 12,5 miliona.  Računajući sa zamrznutim penzijama, to donosi ukupni prihod od oko 30 miliona. Sa višom stopom PDV-a, do sada su odlučili da preko novčanika građana direktno uzimu skoro 88 miliona.

Centralna banka je izračunala da će  novi namet dovesti do rasta cijena u rasponu od  0,5 do 0,8 odsto, a iz Vlade je saopšteno da vjeruju da će trgovci ostati društveno-odgovorni i da neće značajno povećati cijene. Iste najave stizale su i iz trgovačkih marketa. U zemljama regiona  kada su povećali PDV dolazilo je do neosnovanog skoka cijena i do 30 odsto. Jedino strah od pada prometa usljed smanjenja kupovne moći stanovništva može da natjera trgovce da značajno ne povećavaju cijene većine proizvoda. Iz  privrednog sektora su ukazali da će povećanje PDV-a uticati na povećanje  sive ekonomije, ugroziti produktivna radna mjesta, povećati inflaciju…

Predstavnici oblasti turizma su upozorili da će se negativno odraziti na ovu sezonu, ali i naredne bez obzira što je ostala stopa od sedam odsto za hotelski smještaj, jer će poskupjeti hrana i piće u hotelima, restoranima i ostalim objektima.

Podijeli ovaj članak