Kovačević: Povezivanje Rudnika i TE Pljevlja preduslov za investicije

Dodajte komentar

Povezivanje pljevaljskog Rudnika uglja i Termoelektrane (TE) Pljevlja važan je preduslov potencijalnih investitora za gradnju drugog bloka termoelektrane, saopštio je predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede (EPCG), Srđan Kovačević.

– Te dvije kompanije bi trebalo da budu tehnološka cjelina zbog budućeg poslovanja na slobodnom tržištu. Oba preduzeća bi trebalo organizaciono povezati, kako bi se obezbijedio razvoj i konkurentnost pljevaljskog energetskog kompleksa u narednom periodu – rekao je Kovačević za Dan. 

On je podsjetio i da svi rudnici uglja u regionu posluju u sastavu termoelektrana ili kao dio mješovite korporacije, ali i da se radi o kapacitetima sličnog obima kao što ih ima TE i Rudnik uglja.
Kovačević je saopštio i da su preostale eksploatacione rezerve uglja u pljevaljskom basenu, bez maočkog, prema relevantnim analizama, oko 65 miliona tona. Idejnim projektom bloka dva termoelektrane predviđa se ulazak u pogon do 2018. godine, dok bi postojeći radio do 2025. godine.
– Blok dva bi, sa potrebnim nivoom efikasnosti, na pljevaljskom uglju mogao da odradi radni vijek, odnosno 40 godina, čime se obezbjeđuje optimalno iskorišćenje preostalih rezervi uglja i postojećih proizvodnih kapaciteta –  kazao jeKovačević.
Idejni projekat i studija opravdanost, koje je uradio slovenački konzorcijum banaka i institucija, pokazali su, kako tvrdi, da se gradnjom drugog bloka obezbjeđuje zamjena za postojeći, koji zbog dotrajalosti izlazi iz pogona 2025. godine.
– Na taj način se obezbjeđuje dugoročno snabdijevanje potrošača i kontinuitet proizvodnje uglja, kao i optimalna i efikasna valorizacija energetskog potencijala preostalih rezervi uglja u pljevaljskom basenu – naveo je Kovačević.
On je dodao i da u Crnoj Gori u posljednje tri decenije nije izgrađen ni jedan značajniji izvor električne energije, čija je potrošnja kontinuirano rasla, tako da je deficit u pojedinim periodima dostizao kritične granice.
– To dovoljno govori o neophodnosti i potrebi za novim objektima. Investiranjem u drugi blok termoelektrane dobijamo višestruke koristi, prije svega obezbjeđivanje elektroenergetske nezavisnosti i eliminisanje deficita struje, koji nakon smanjenja potrošnje Kombinata aluminijuma (KAP) nije veliki – saopštio jeKovačević.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *