Ven Điabao – najbogatiji komunista?

Dodajte komentar

Kina je cenzurisala anketu objavljenu u Njujork tajmsu, prema kojoj porodica kineskog premijera Ven Điabaoa posjeduje bogatstvo od najmanje 2,7 milijardi dolara.

„Njujork tajms“ je objavio u četvrtak da kineski premijer Điabao ne ugrožava primat Karlosa Slima na svjetskoj listi najbogatijih, ali da bi se mogao naći na Forbsovoj listi 20 najbogatijih Kineza.

Porodica kineskog premijera često podsjeća na skromno porijeklo. Đabaoova majka, ćerka uzgajivača svinja iz maoističkog perioda prinudnog rada na selu, bila je skromna učiteljica sa sjevera Kine.

Danas devedesetogodišnja majka kineskog premijera ne samo da nije više siromašna već je postala bogatašica u pravom smislu riječi, jer je prema navodima „Njujork tajmsa“ prije pet godina pod imenom gospođa Jang uložila u u jednu kinesku kompaniju 120 miliona dolara.

Računi članova porodice Đabao kriju se iza imena prijatelja, raznih finasijskih transakcija i investicija, navodi se u članku koji je prenio francuski list Atlantiko.

Porodica kineskog premijera posjeduje takođe razne bankovne račune, veliku količinu nakita, i uloge u turističkim agencijama, telekomunikacijskim grupacijama, infrastrukturnim projektima i ofšor kompanijama.

Žena kineskog premijera Džang Beili je prozvana „kraljicom dijamanta“ jer, prema pisanju američkog lista, posjeduju pozamašnu zbirku dragog kamenja koju joj je poklonio suprug.

Sin jedinac kineskog premijera je poslije prodaje vlastitog privatnog preduzeća porodici hongoških bogataša osnovao jednu od najuticajnijih kompanija za kapitalne investicije u Kini, koja posluje čak i sa singapurskom vladom.
Mlađi brat Vena Đabaoa, vlasnik je preduzeća za reciklažu otpada koje je sa kineskom državom sklopilo poslovne ugovore vrijedne 30 miliona dolara, navodi se u „Njujork tajmsu“.

Poslije objavljivanja ovog članka, Kina je odmah cenzurisala ovaj američki list.
Kineske vlasti su na glavnom servisu mikroblogova u zemlji, Sina Veibo, blokirale mogućnost pretrage koja sadrži ključne riječi „Ven Djabao“ i „Njujork tajms“, dok je internet sajt američkog lista nedostupan.

Ministar spoljnih poslova Kine je odbacio sve navode iz spornog članka „Njujork tajmsa“ okarakterisavši ga kao „klevetu protiv Kine“. (capital.ba)

TAGOVI: ,
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *