Vještačka inteligencija promijenila je odnos snaga u industriji čipova. Dok tehnološke kompanije plaćaju sve više za memorijske komponente, Micron ostvaruje rekordne profitne marže i postaje jedan od najvećih dobitnika investicionog talasa u vještačku inteligenciju.
Kompanija je objavila rezultate bolje od očekivanja. Bruto marža dostigla je 84,9 odsto, u odnosu na 74,9 odsto u prethodnom kvartalu i 39 odsto godinu ranije. To je najviši nivo u istoriji kompanije i trenutno najveća bruto marža među vodećim američkim tehnološkim kompanijama.
Profitabilniji od tehnoloških divova
Micronova bruto marža nadmašila je Metu, koja je imala 81,9 odsto, i Nvidiju sa 75 odsto. Broadcom ostvaruje 69,5 odsto, Microsoft 67,6 odsto, a Alphabet 62,4 odsto.
To je veliki zaokret za kompaniju koja je godinama poslovala na izrazito cikličnom tržištu memorijskih čipova. Danas je, zahvaljujući eksploziji ulaganja u vještačku inteligenciju, memorija postala jedan od najvrednijih djelova AI infrastrukture.
Finansijski direktor Mark Murphy istakao je da se bruto marža u odnosu na prošlu godinu više nego udvostručila i postavila novi rekord kompanije.
Potražnja za AI čipovima podiže cijene
Nvidia, AMD i Google zavise od Micronovih memorijskih čipova velike propusnosti, dok rast cijena pogađa i proizvođače potrošačke elektronike. Među njima je i Apple.
Izvršni direktor Applea Tim Cook nedavno je za Wall Street Journal izjavio da će kompanija morati da poveća cijene svojih proizvoda kako bi ublažila rast troškova memorije, koju je opisao kao „neodrživu“.
Rekordi na svim nivoima
Prihod Microna dostigao je 41,46 milijardi dolara, dok je neto dobit porasla na 28,24 milijarde dolara, u oba slučaja na rekordne nivoe.
Takvi rezultati snažno su pogurali i akcije kompanije. Micron je u posljednjih godinu dobio više od 700 odsto na vrijednosti, a tržišna kapitalizacija kompanije premašila je hiljadu milijardi dolara. Nakon objave rezultata akcije su u produženom trgovanju porasle dodatnih 14 odsto.
Visoke marže mogle bi potrajati
Micron sve više sklapa dugoročne ugovore s kupcima, čime smanjuje zavisnost od tradicionalnih cjenovnih ciklusa u industriji memorije.
Kompanija za četvrti fiskalni kvartal očekuje bruto maržu od oko 86 odsto, a uprava procjenjuje da će tržište memorijskih čipova ostati pod snažnim pritiskom potražnje i nakon 2027. godine.
To pokazuje da najveći dobitnici AI revolucije više nijesu samo proizvođači procesora. Sve važniju ulogu preuzimaju kompanije koje isporučuju memoriju bez koje napredni sistemi vještačke inteligencije ne mogu funkcionisati, piše Financa.ba.










