Data centri širom svijeta troše struju koliko i cijela Velika Britanija

Data centri troše oko 1,5 odsto svjetske električne energije, što je ekvivalentno potrošnji cijele Velike Britanije, a samo mali dio te energije odlazi direktno na vještačku inteligenciju (AI), iako njen udio eksponencijalno raste.

Ako postoji resurs koji određuje tempo AI revolucije, to je električna energija, pa se sa sigurnošću može iznijeti tvrdnja da AI modeli ne žive „u oblaku“, već žive na struji, navodi se u najnovijem broju biltena Makroekonomske analize i trendovi (MAT) u analizi „AI i globalna trka za energijom, vodom i metalima“.

Do kraja decenije, potražnja za električnom energijom u data centrima mogla bi da se udvostruči, i to najviše zahvaljujući vještačkoj inteligenciji, prenosi Tanjuig.rs.

Slični Članci