Slijedi formiranje finansijske policije, Guardia di Finanza bi držala obuku

Dodajte komentar

Iako je premijer Milojko Spajić u posljednjih dvadesetak dana, u dva navrata, najavio formiranje finansijske policije, još je neizvjesno kada će to biti. Iz Ministarstva finansija, na čijemje čelu Novica Vuković, nijesu mogli precizirati rok, navodeći da je neophodan adekvatan zakonski okvir. Interesantno je da zakonske propise potrebne za formiranje finansijske poreske policije najavljuju predstavnici svih vlada od 2016. godine.

-U narednom periodu, Vlada će pristupiti analizi trenutnog stanja u ovoj oblasti, nakon čega će se pripremiti zakonski osnov za stvaranje posebne agencije, odnosno finansijske policije. Imajući u vidu decentralizovanost institucija koje vrše kontrolu u ovoj oblasti, Vlada smatra da bi formiranjem finansijske policije, ovaj organ mogao znatno lakše da se bori, kako sa korupcijom na najvišem nivou, tako i sa svim vrstama finansij skih malverzacija kazali su našoj redakciji iz Ministarstva finansija.

Guardia di Finanza bi držala obuku

Iz tog resora poručuju da u cilju kreiranja povoljnijeg poslovnog ambijenta i suzbijanja korupcije Vlada snažno podržava ideju formiranja finansijske policije.

-U vezi sa formiranjem finansijske policije premijer Spajić je u prethodnom periodu održao sastanke sa predstavnicima Guardia di Finanza, na kojima je konstatovano postojanje prostora za saradnju, kroz obuku budućeg kadra u Italiji, jer ova italijanska posebna policija ima školu za specijalizaciju u oblasti borbe protiv finansijskih malverzacija  – rekli su iz Ministarstva.

Podsjećanje – da je 15. marta ove godine iz kabineta premijera, nakon sastanka sa predstavnicima Guardia di Finanza (Generalne komande finansijske policije Italije), saopšteno da će crnogorska vlada, uz podršku ove italijanske institucije, raditi na stvaranju finansijske policije.

-Želimo da učimo, a vi ste pravi primjer borbe protiv brojnih vidova kriminala. Hoćemo da prekinemo sve loše prakse i kreiramo novu Crnu Goru koja će imati nultu toleranciju prema finansijskim malverzacijama. Cilj je da preslikamo vaš način rada i prilagodimo ga našem sistemu kazao je Spajić predstavnicima Guardia di Finanza, koje je predvodio general Vito Đordano.

-Smatramo da bi finansijska policija mogla znatno lakše da se bori sa korupcijom na najvišem nivou, ali i mafijom. Ne želimo prljav novac, već kredibilne investitore, što je moguće kroz jačanje vladavine prava poručio je ranije Spaj ić, koji je i 29. marta na presu još jednom najavio osnivanje finansijske policije. Formiranje finansijske policije u Crnoj Gori se najavljuje godinama, a u februaru prošle godine iz Ministarstva finansija na čijem je čelu bio Aleksandar Damjanović Pobjedi je saopšteno da je uspostavljanje tog instituta “veoma kompleksna tema, pa o pojedinostima potencijalnih budućih rješenja još ne mogu govoriti.

Imajući u vidu nedostatnost u kadrovskoj strukturi Uprave prihoda i carina (UPC) kao i potrebu uspostavljanja adekvatnog zakonskog okvira, prevashodno je potrebno sprovesti detaljnu analizu o mogućnostima uvođenja ovakvog rješenja u sistem upravljanja i kontrole poreske politike, kao i dinamiku i model sprovođenja ove reforme kazali su lani iz resora na čijem je čelu bio Damjanović.

U februaru prošle godine iz tadašnje Uprave prihoda i carina (UPC) su saopštili da u skladu sa važećim propisima nema mogućnosti za formiranje finansijske, odnosno poreske policije u UPC i da će o tome razmišljati u narednom periodu. Upravo je bivši direktor UPC Rade Milošević (Ura) iz vlade Dritana Abazovića,  u julu 2022. godine kazao da analiziraju zakonske mogućnosti za formiranje poreske policije i najavio do kraja te godine potrebne izmjene zakona o poreskoj administraciji i o krivičnom postupku, kao i pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Upravi, kao i da bi poreska policija trebalo da se bavi i istragama o porijeklu imovine. Osnivanje poreske policije svojevremeno je najavljivao i nekadašnji direktor Poreske uprave Miomir M. Mugoša (DPS). On je u novembru 2019. godine na sastanku u Ambasadi Italije, sa tadašnjim ambasadorom Lukom Zeliolijem i predstavnicima Guardia di Finanza, naveo da će uspostaviti finansijsku policiju nakon obezbjeđivanja zakonskih, organizacionih i logističkih uslova.

Izvor: Pobjeda

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *