Snaga je u svima nama: Kad vjeruješ i sanjaš, onda možeš da razvijaš biznis

Dodajte komentar

Za realizaciju neke ideje nije dovoljno samo da je želite već morate i da je sanjate. Tako možete sve – da razvijate biznis, da čistite Crnu Goru od plastike, edukujete djecu o značaju reciklaže ali i obezbijedite podršku i edukaciju za sebe i svoje zaposlene koja će vam omogućiti da unapređujete svoje radne procese i penjete se ka uspjehu.

O svemu ovome govorio je direktor inovacione kompanije 3D soba Miloš Grbović u podkastu koji je Privredna komora Crne Gore kreirala, kao dio kampanje “Snaga je u svima nama”.

“Ako stvarno vjeruješ, nema prepreke koja može da te odbije. Moraš 200% da vjeruješ u priču u koju ulaziš. Omladini želim da kažem da nije dovoljno da imaš ideju, moraš da je sanjaš. Svako jutro da je u glavi, pored tebe”, rekao je Grbović.

Za svoju inovativnu kompaniju, u kojoj od reciklirane plastike prave različite predmete, kao što su klupe, stolovače i slično, u početku nije imao podršku oca, a kasnije, tokom godina rasta i razvoja firme, ni države ni lokalne samouprave. Ali je 3D soba danas uspješna kompanija.

Od male radionice, Grbović je stigao do pogona u kojem pravi eko daske, uz 11 novih mašina i četiri nova zaposlena. Svoju proizvodnju povećao je sa 10 na 300 eko dasaka dnevno, odnosno stigao je do tonu otpada koju dnevno može da reciklira.

Do kraja godine 50 tona plastike izvući će se iz mora, jezera, sa planina i preradiće ih u nešto lijepo. Napraviće se od otpada eko klupe, stolovi, ploče, kante za otpatke, a projekat, kako je kazao Grbović realizuju uz pomoć kompanije Hemosan.

“Sljedeće godine planiramo da sakupimo 120 do 150 tona plastičnog otpada”, rekao je Grbović.

On je istakao da on i njegovi najbliži saradnici trenutno “žive svoj san”. A sve je počelo od tendera za koji se činilo da nema šansu da dobije, a nastavilo tokom korone kada su uz svoje 3D štampače pravili vizire za zdravstvene radnike. Nedostatak sirovina u tom periodu bio je ključan za nastanak PETka – uređaja za reciklažu plastičnih flaša koji je u Sloveniji dobio nagradu za izum, inovaciju i funkcionalnost.

“PETko ne može da radi u komercijalne svrhe, jer je dosta spor, ali smo došli na ideju da djecu u osnovnim i srednjim školama edukujemo o reciklaži. Želimo djeci od malena stvaramo svijest o ljepšoj i čistijoj prirodi“, kazao je Grbović i pojasnio da projekat realizuju sa Fondacijom „Čini dobro“ kao i da kroz njega, korišćenjem PETka i 3D štampača, mladi uče i o robotici.

Grbović priča i kako je nova ideja o daljem razvoju firme, nastala u dokolici: „Sjedjeli smo i igrali se čepovima. I onda se rodila ideja da se kupi mašina za izradu daski od recikliranog materijala, pa onda da se od njih prve ekološke klupe“.

Nije bio jednostavan ni bez razočarenja put do mašine, ali Grbović i njegove kolege nijesu odustali. Nabavili su mašinu, napravili i prve eko klupe, za koje ističe da jedna spasi jedno drvo staro 50 i više godina, jer toliko treba da se napravi obična drvena klupa.

„U jednoj eko klupi koju napravimo je 50 kg plastičnog otpada koji je bio u prirodi”, kazao je Grbović.

Na pitanje da li je dobio podršku lokalnih ili državnih vlasti, Grbović kaže da nije. Iako su bili oduševljeni službenici sa kojima su razgovarali, nijesu ih razumjeli i nijesu znali u koju oblast da ih svrstaju – niti su klasinčna stolarska radnja, niti saklupljači otpada.

Tako su za potvrde, elaborate, ateste, morali sami da se snađu. Ipak, podršku su dobili od Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) koja ih je pomogla savjetima.

„GIZ mi je više pomogao nego da mi je dao novac. Moje kolege napreduju sa znanjem i iskustvom koje su dobili od kolega iz GIZ-a. Oduševljava me kako oni rade, svaki korak predvide. Oni nijesu vjerovali da niko nije došao iz države da me pita šta mi treba“, rekao je Grbović.

Ponudu njemačkog investitora da proizvodnju i radnike preseli u Njemačku, Grbović je odlučio da je odbije i ostane u Crnoj Gori. Kaže da prvo želi da očisti svoju državu.

On je najavio da sa saradnicima, čija energija i entuzijazam pokreću i nose priču 3D sobe, rade na novom projektu kroz koji će početi reciklažu limenki.

“Hoću da radim ozbiljnu priču, ne želim da mi granica bude Crna Gora, želim da moj proizvod ide u Evropu“, istakao je Grbović koji vjeruje sebi i svojoj ekipi.

Cio podkast možete pogledati na YouTube kanalu Privredne komore Crne Gore https://www.youtube.com/watch?v=NDDsGwJSdqA.

Izvršni direktor 3D sobe bio je gost prvog od ukupno 12 podkasta Privredne komore, koji će se emitovati do kraja godine, svakog petka u 21:30 na drugom program RTCG i Youtube kanalu PKCG. U razgovorima se istražuju ključne teme vezane za biznis okruženje kroz prizmu mikro, malih, srednjih i velikih preduzeća, direktno iz perspektive vlasnika/ca tih kompanija.

Kroz kampanju “Snaga je u svima nama”, PKCG želi da podigne svijest o važnosti crnogorske biznis zajednice, kroz pružanje podrške postojećim preduzetnicima i motivišući buduće liderke i lidere da se odvaže na preduzetničke korake.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *