Blagi oporavak nakon “crnog ponedjeljka”

Dodajte komentar

Cijene sirove nafte i većine drugih sirovina oporavile su se danas, ali su ostale pod pritiskom usljed posustajanja privrede Kine. Kina je najveći svjetski potrošač industrijskih metala i energenata.

Američka “laka” nafta (WTI) za isporuku u oktobru ugovarana je za 38,92 dolara po barelu u odnosu na jučerašnjih 38,24 dolara, dok je cijena sirove nafte “brent”, takođe za oktobarsku isporuku, ojačala na 43,31 sa 42,69 dolara za barel, koliko je koštala juče, prenosi agencija Frans pres.

“Blumbergov” indeks sirovina, koji prati cijene 22 sirovine, porastao je 0,14 odsto na 85.9723 poena, nakon što je juče oslabio 2,2 odsto na najniži nivo od avgusta 1999.

“Stabilnost se djelimično vratila na azijska tržišta sirovina, ali ne bih se kladio da će potrajati. Glavni faktor na tržištima biće potez kineskih vlasti, odnosno njihova odluka da li da intervenišu i umire berze”, rekao je za Frans pres tržišni strateg singapurske firme IG Bernard Ou.

Vrijednost akcija na svjetskim berzama je od 11. avgusta, kada je Kina iznenadila tržišta i devalvirala juan, smanjena za više od pet biliona dolara, a akcije na kineskim berzama nastavile su da padaju i juče, pokrenuvši novi talas koji je oborio dionice na globalnim tržištima.

Do potonuća na berzama došlo je nakon što najnovija intervencija zvaničnog Pekinga na tržištu nije uspjela da ulije povjerenje i ublaži zabrinutost u vezi sa usporavanjem rasta druge po veličini svjetske ekonomije.

Cijene sirovina su u padu od početka godine zbog strahovanja od pada tražnje u Kini. Kina je prije dve nedjelje devalvirala juan, što su mnogi protumačili kao znak da je njena ekonomija u gorem stanju nego što se mislilo.

Izvor: B92

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *