Prevare zaposlenih koštale kompanije 3,7 biliona dolara

Dodajte komentar

Zbog prevara zaposlenih kompanije su u 2013. godini izgubile 3,7 biliona dolara, ili prosječno pet odsto posto prihoda, s tim da počinjena šteta po prevari prosečno iznosi 145 hiljada dolara.

Pritom oko 58 odsto kompanija nije uspjelo da vrati ni cent od ukradenog iznosa, a svega 14 procenata je vratilo kompletan otuđeni iznos, pokazala je analiza udruženja ovlaštenih računovodstvenih forenzičara ACFE (Association of Certified Fraud Examiners).

Glavna misija ACFE je da smanji učestalost kriminala belih kragni, a upravo je Report to nations jedinstveni priručnik za razumijevanje negativnog fenomena prevara zaposlenih, budući da donosi vrlo detaljan uvid u metode počinjenja prevare, ali i načine otkrivanja te metode povećanja otpornosti društva.

Analiza je napravljena na temelju 1483 slučaja iz više od 100 država i pokazala je da, iako prosječna šteta prevara iznosi 145.000 dolara, u čak 22 odsto slučajeva radilo se o šteti od najmanje milion dolara, a kompanijama je u prosjeku potrebno 18 mjeseci da otkriju slučaj prevare.

Prevare zaposlenih mogu se svrstati u tri kategorije – pronevjeru, korupciju i friziranje finansijskih izvještaja.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Pritom su pronevjere najčešće i događaju se u 85 odsto slučajeva iz studije, ali one ujedno povlače i najmanju finansijsku štetu, u prosjeku 130.000 dolara, dok najveće finansijske štete izaziva friziranje izveštaja koje je prisutno u tek devet odsto slučajeva, ali uz štetu od milion dolara.

Korupcija je prisutna u 37 odsto ispitanih slučajeva i oštećuje firme za prosječnih 200 miliona dolara. U mnogim kompanijama zabilježeno je i nekoliko navedenih oblika prevare, a u nekima se pojavljuju i drugi načini krađe.

Dojave su najčešći način otkrivanja prevara, a pokazalo se da kompanije koje su razvile sistem dojave imaju manju štetu i brže otkrivaju prevare.

Najranjivije su male firme, odnosno društva s manje od 100 zaposlenih. Najviše prevara događa se u finansijskom sektoru, vladinom sektoru i javnoj administraciji, a najmanje u energetici i poslovima sa nekretninama.

Iako su u manjem broju, najveću štetu izazivaju vlasnici i članovi uprave kompanija, a najmanju obični zaposleni. Kad su u pitanju pojedinci koji se odlučuju na krađu svoje firme, oni najčešće dolaze iz sektora računovodstva, operacija, prodaje, izvršnog menadžmenta, službi za korisnike, finansija.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *