Svi građani EU dobili pravo na osnovni bankovni račun

Dodajte komentar

Evropski parlament je u utorak izglasao direktivu kojom se garantuje pravo na osnovni bankovni račun za sve građane EU, bez obzira na imovinsko stanje, državljanstvo ili zemlju prebivališta. EP je tako, napokon, odobrio dugo očekivano uspostavljanje bankovne unije.

U Evropskoj uniji je čak 58 miliona ljudi koji nemaju nikakav bankovni račun, što ih stavlja u određenu socijalnu izolaciju jer, na primjer, bez takvog računa ne mogu da kupuju preko interneta. Taj problem je najizraženiji u Bugarskoj i Rumuniji, gdje skoro polovina građana nema bankovni račun.

“Izglasavanjem ove direktive ćemo zaista promijeniti život milionima građana EU”, rekao je povjerenik za finansijske usluge Mišel Barnije.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Ova direktiva takođe omogućava lakše otvaranje i prebacivanje računa iz jedne u drugu banku. Od banaka se traži da na jednostavniji način prikazuju cijene svojih usluga, kako bi korisnici lakše mogli dobijati informacije i, na osnovu njih, odabrati banku koja im najviše odgovara.

EP konačno izglasao uspostavljanje bankovne unije

Evropski parlament izglasao je u utorak na plenarnoj sjednici u Strazburu tri zakonska teksta kojima se uspostavlja bankovna unija koja bi trebalo da spriječi nove bankarske krize.

Delegati su tom prilikom izglasali direktivu kojom se uspostavlja Jedinstveni mehanizam za sanaciju banaka, direktivu o rješavanju banaka koje su u finansijskim poteškoćama kao i dopunu direktive o garancijama na bankovne depozite.

Jedinstveni mehanizam za sanaciju predstavlja stub bankovne unije. To uključuje postupak za određivanje koje su banke u krizi i korake kako riješiti probleme tih banaka, kao i fond od 55 milijardi eura koji će finansirati same banke. Iz tog fonda će biti moguće finansirati sanaciju banaka koje su u poteškoćama.

Direktiva o sanaciji banaka uspostavlja redoslijed po kojem troškove sanacije banaka, u prvom redu, snose dioničari banke i povjerioci, a ne poreski obveznici. Njom se predviđa i uspostavljanje nacionalnih fondova za sanaciju banaka, koji će finansirati banke u zemljama koje nisu članice bankovne unije.

Dopunom direktive o garancijama na bankovne depozite garantuje se za depozite do 100.000 eura.

Izglasavanjem ova tri zakona dopunjava se prvi stub bankovne unije, jedinstveni mehanizam za nadzor banaka, koji je ranije izglasan.

“Upravo smo dobili evropski sistem za nadzor svih banaka eurozone i sistem za upravljanje eventualnim stečajevima”, rekao je povjerenik za finansijske usluge Mišel Barnije.

 

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *