Španija neće igrati kako MMF traži

Dodajte komentar

Španski premijer Mariano Rahoj kaže da njegova vlada neće sprovoditi posljednje preporuke Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Te mjere se odnose, između ostalog, na dalje smanjenje plata državnih službenika, pošto one predstavljaju neobavezujući savjet.
MMF je jedna od tri organizacije od kojih je španska vlada tražila procjenu stanja bankarskog sektora u toj zemlji prije nego što se odredi konačan iznos paketa pomoći iz Evropske unije za španske banke.

Posljednji izvještaj MMF-a koji je juče objavljen nije dio dokumenta o španskom bankarskom sektoru, već predstavlja redovnu ekonomsku analizu stanja privrede te zemlje.

MMF je takođe predložio vladi u Madridu da poveća porez na dodatu vrijednost i da povučene nedavno uvedeno smanjenje poreza u isplatama kredita za ljude koji prvi put kupuju nekretnine. Prethodna socijalistička vlada već je 2010. povećala PDV na 18 odsto.

Istovremeno, prema ocjeni eksperata, Španija je već upala u začarani krug zaduživanja kod domaćih banaka, a da bi njima pomogla povlači sredstva ili planira da to učini iz evropskih antikriznih fondova.

Sem toga banke otkupljuju španske suvjerene obveznice sa jeftinim kreditima dobijenim od Evropske centralne banke.

Takva mašina za pravljenje dugova, ne može dugo da radi, smatraju stručnjaci američke bonitetske agencije Mudisa i kada pristup tržištu konačno bude zatvoreni, Španija će ponovo morati da zatraži pomoć od Evropske Unije.

Mudis je je proteklih dana snizio rejting Španije na nivo tek jedan stepen iznad nivoa “đubre” (Baa3) uz obrazloženje da ta zemlja više ne zaslužuje status “sigurnog zajmoprimaoca”, a da se mehanizam pomoći primjenjen na Grčku ne može vječito koristiti.

Španska vlada je prije nedjelju dana zatražila od EU 100 milijardi evra pomoći za banke, što je dvostruko više od očekivanja Mudisa, koji strahuje da će time još više biti povećano dužničko opterećenje četvrte najveće privrede u evro zoni, a pete u EU.

Nivo španskog javnog duga ove godine će biti uvećan na 90 odsto, a rašće i u narednih pet godina, upozorili su međunarodni ekonomisti.
Rejting Španije je ostao u investicionoj kategoriji samo zahvaljujući veličini njene ekonomije. Visina pomoći koju će Španija dobiti u poređenju sa njenim ukupnim domaćim proizvodom (BDP) svega je 10 odsto. Grčka je dobila pomoć u visini 114 odsto svog BDP, a Irska 54 odsto.

izvor: capital.ba

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *