Stečajevi u Njemačkoj sve su češći, “klecaju” i čuveni brendovi, a modna industrija na posebnom je udaru. Na hiljade radnika samo u Njemačkoj ostalo je bez posla u tekstilnoj industriji samo tokom nekoliko prethodnih mjeseci. Ekonomisti kažu da je više faktora uticalo na bankrote i najjačih, ali posebno ukazuju na “ranjivost” u lancima snadbijevanja.
“Poklekao” je i veliki broj modnih brendova koji rade decenijama unazad. Jedan od najnovijih primjera je kompanija “Madeleine”, koja se nakon 40 godina našla pred bankrotom.
Docent Veljko M. Mijušković sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu za “Blic Biznis” objašnjava da su stečajevi sada posljedica niza faktora, da mnogi od njih nisu novijeg datuma, ali da su i nova globalna dešavanja značajno otežala poslovne okolnosti u modnoj industriji.
– Stečajevi u Njemačkoj predstavljaju posljedicu većeg broja faktora koji su u posljednjim mjesecima pokazali svoje udruženo negativno dejstvo, a koji nisu toliko skorašnjeg datuma. U prvom redu je izmještanje proizvodnje u udaljenije, manje razvijene dijelove Evrope, ali i svijeta, što je pravdano razlozima cenovne konkuretnosti. To je za posljedicu dobilo produbljivanje i produžavanje lanaca snabdevanja koji su time postali ranjiviji na razne makroekonomske pojave, ali i na konkretna i ekonomska i politička dešavanja u zemljama gde su locirani – kaže Mijušković.
– Ozbiljne distorzije globalnih lanaca snabdijevanja uzrokovane dvogodišnjom pandemijom, te ratnim dešavanjima u Ukrajini koja su uslijedila, bili su jedan od ključnih momenata koji je poremetio brojne industrije širom svijeta. Kao posljedica, javio se otežan transport sirovina, poskupljenje troškova samih inputa, transporta, osiguranja i skladištenja, nemogućnost tranzita kroz određena podneblja, te gubitak nekih tržišta. Svakako, dodatni inflatorni pritisak, rast cijena goriva i energenata, udruženo su doprinijeli da veliki broj preduzeća u Njemačkoj dođe u situaciju da proglasi stečaj i nažalost prestane sa poslovanjem, nastavlja on.
– Otpuštanje radnika tih preduzeća i gubitak njihovog doprinosa pojedinačnim nacionalnim ekonomijama gdje su operisali, dodatno će negativno uticati na globalne, ali i lokalne ekonomske prilike u mnogim zemljama. Nažalost, ovo je ekonomska stvarnost koja se neće limitrati samo na Njemačku – upozorio je.
– Pogođenost modne industrije apostrofirana je u odnosu na neke druge industrije usljed više faktora. Kao što smo napomenuli, inflatorni pritisak je visok sam po sebi, ali on je uparen sa specifičnostima same modne industrije. One se odnose na smanjivanje potrošnje u domenu kupovine odjeće/obuće, jaku konkurenciju velikog broja ponuđača, te preusmjeravanje ulaganja novca u druge oblasti, što sve čini da ova industrija uslovno rečeno iskoči po pitanju negativnog uticaja koji doživljava kao rezultanta ukupno loše ekonomske situacije i dešavanja na globalnom nivou, zaključuje sagovornik Blic biznisa.
“Madeleine” pred bankrotom
Broj kompanija koje podnose zahtjev za stečaj u Njemačkoj sve je veći. Poznata modna marka “Madeleine” u Njemačkoj najnoviji je primjer podnošenja zahteva za stečaj. Nakon 40 godine “Madeleine” je pred bankrotom.
– Modna kompanija koja je ima online prodaju, podnijela je zahtjev za stečaj”, objavio je Wirtschaftswoche (WiWo), prenosi Fenix Magazin.
Visoka inflacija dovela je do značajnog povećanja troškova u “Madeleineu” na svim nivoima. “Istovremeno, s obzirom na povećane troškove života, naši kupci smanjuju svoje troškove ili se novac troši na druga područja”, rekla je direktorka u kompaniji Daniela Angerer.
Ipak, modni lanac neće potpuno ugasiti svoj rad. Kako je za WiWo najavio stručnjak za restrukturiranje Deflef Specovius, stečajni postupak trebao bi omogućiti investitora ili neko drugo rješenje restrukturiranja na vlastitu odgovornost.
Daniela Angerer planira da reorganizuje Madeleine i “kompaniji dati dugoročnu perspektivu”. Plate 230 zaposlenih biće osigurane stečajnim novcem iduća tri mjeseca.
Kako objašnjava Madeleine Angerer, moda originalne kompanije “Quelle” bi se trebala ponovno promijeniti.
Za sada, brend predstavlja odevnu, modernu eleganciju. “Uglavnom su predstavljeni kežual outfiti. Čineći to, daleko smo se udaljili od izvornih vrijednosti robne marke. Međutim, u budućnosti bi se kompanija za narudžbu putem pošte, koja postoji već 40 godina, željela ponovno usredotočiti na izvorne vrijednosti robne marke”, rekla je Madeleine Angerer.
Gerry Weber odlazi u stečaj
Ovaj modni lanac u posljednjem periodu svog poslovanja suočavao se sa velikim finansijskim poteškoćama. Saopštili su da će zatvoriti 122 od 171 poslovnice, a dio radnika će biti otpušten.
Biće ukinuto oko 420 radnih mjesta. Kako je navedeno, u budućnosti će se kompanija više fokusirati na veleprodaju, kao što je ranije bio slučaj, izjavila je šefica kompanije.
Kompanija se više od godinu dana suočava sa finansijskim problemima, a pre 3 godine ovoj kompaniji je već pretio stečaj.
Broj H&M radnji u Njemačkoj sve manji
Neki od najsvježijih primjera koji su se našli na “crnoj listi” modne industrije su H&M, Primark, i Orsay.
Broj H&M prodavnica u Njemačkoj pada od 2019. Nedavno je objavljena informacija i da su zatvorene poslovnice na 38 lokacija. Njemački mediji navode kako H&M u 2023. godini planira da zatvori još više poslovnica.
Takođe, veliki maloprodajni lanac brze mode Primark najavio je da će ove godine zatvoriti više radnji u Njemačkoj nego što je prvobitno planirano.
“Orsay” zatvario sve radnje u Njemačkoj
Modni lanac Orsay zatvorio je svih 197 filijala u Njemačkoj. Oko 1.200 zaposljenih je ostalo bez posla do juna, kako je kompanija i prethodno najavila.
Stvar je definitivno gotova – modni lanac Orsay zvanično nestaje sa scene – i to brže nego što se očekivalo, zato što će svi butici Orsaya u Njemačkoj biti zatvoreni za samo nekoliko nedjelja, prenijeli su mediji.
Saopšteno je i da će Orsey zatvoriti sve prodavnice u Poljskoj. U Mađarskoj bi već trebalo da je zatvoreno svih 33 prodavnica po ranijoj najavi, prenosi portal Sveonovcu.
U martu ove godine, iz kompanije saopšteno da će zbog problema sa solventnošću biti zatvoren samo određen broj prodavnica. Međutim, sada izgleda nema dileme da neće preživjeti nijedna. Prve vijesti o propasti popularnog brenda pojavile su se još krajem prošle godine.
I Scotch & Soda u stečaju
I odni lanac Scotch & Soda, koji ima sedište u Amsterdamu, morao je da podnese zahtjev za stečaj. Bankrot je rezultat “ozbiljnih problema s protokom novca” zbog karantina tokom pandemije, visokih cijena energije i inflacije, prenose nemački mediji saopštenje iz kompanije Scotch & Soda.
Brands4Friends obustavili rad u junu
Njemačka onlajn prodavnica Brands4Friends prestala je sa radom 30. juna 2023. godine, a 115 zaposlenih je pismeno obaviješteno o prestanku rada.
Prodavnica Brands4Friends se predstavlja kao onlajn klub i specijalizovana je za prodaju brendiranih proizvoda sa sniženim cijenama. Imali su oko osam miliona registrovanih korisnika.
U 2018. Brands4Friends su ostvarili visoku prodaju od 137 miliona eura. U 2021. godini zabilježena je prodaja u iznosu od samo 63 miliona eura. Njemački mediji javljaju da su nakon toga u poslu počele da se gomilaju crne brojke.
I Primark zatvara radnje
Modni gigant je 25. oktobra 2022. neočekivano zatvorio svoju ekspozituru u tržnom centru Loop5 u Veiterstadtu, šokirajući svoje zaposlene. Radnički savjet i zaposleni obavešteni su tek nekoliko dana prije zatvaranja. Ugovor o zakupu tržnog centra trajao je do 31. januara 2023. godine i nije mogao biti produžen.
Filijala u Schloss-Straßen-Centru u Berlinu takođe je zatvorena ranije nego što je prvobitno planirano. Zatvaranje te trgovine bilo je 25. marta 2023. godine.
– Planiramo da optimizujemo naše prodajne prostore u Njemačkoj i revidiramo našu njemačku trgovinsku mrežu. Primarkov cilj je da njemački posao ponovo učini profitabilnim na duži rok, rekli su rukovodioci Primarka u decembru.