Nakon današnje Međuvladine konferencije, Crna Gora je zatvorila više od polovine pregovaračkih poglavlja na svom putu ka članstvu u EU. Preostalo je još samo 15 pregovaračkih poglavlja.
„Ponosan sam što smo tokom irskog predsjedavanja održali prvu Međuvladinu konferenciju sa Crnom Gorom, na kojoj smo privremeno zatvorili još dva pregovaračka poglavlja. Sa sada 18 privremeno zatvorenih poglavlja, više od polovine ukupnog broja, Crna Gora ostaje predvodnica u procesu pristupanja Evropskoj uniji. Proširenje EU je geopolitička nužnost za obezbjeđivanje evropske stabilnosti, bezbjednosti i demokratskih reformi. Ono će ostati među najvažnijim prioritetima našeg predsjedavanja“ Tomas Bern, državni ministar Irske za evropske poslove i odbranu, u ime irskog predsjedavanja Savjetom Evropske unije
Evropska unija može, ukoliko bude potrebno, ponovo razmatrati ova poglavlja u odgovarajućem trenutku.
Premijer Milojko Spajić rekao je da je riječ o još jednom važnom koraku na evropskom putu Crne Gore.
„Crna Gora nije mogla dobiti ljepšu vijest za Dan državnosti. Zatvorili smo još dva pregovaračka poglavlja. Time smo prešli više od polovine zatvorenih poglavlja u pregovaračkom procesu, dok su sva preostala u završnoj fazi, neka već i spremna za zatvaranje“, kazao je Spajić.
On je istakao da dodatnu vrijednost ovom uspjehu daje gotovo jednoglasna podrška Skupštine pokretanju ustavnih promjena.
Današnje privremeno zatvaranje uslijedilo je manje od mjesec nakon prethodne Pristupne konferencije, održane 15. juna 2026. godine, kada su privremeno zatvorena Poglavlje 2, koje se odnosi na slobodu kretanja radnika, i Poglavlje 28, koje obuhvata zaštitu potrošača i zdravlja.

Crna Gora je u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji otvorila sva 33 pregovaračka poglavlja. Nakon privremenog zatvaranja koje je danas dogovoreno, ukupno 18 poglavlja sada je privremeno zatvoreno.
U skladu sa pregovaračkim principima koje je usvojila Pristupna konferencija, sporazumi postignuti tokom pregovora o pojedinačnim poglavljima ne mogu se smatrati konačnim sve dok ne bude postignut sveobuhvatan sporazum o svim poglavljima.
Delegaciju Evropske unije predvodio je Tomas Bern, državni ministar Irske za evropske poslove i odbranu, u ime irskog predsjedavanja Savjetom Evropske unije, uz učešće evropske komesarke za proširenje Marte Kos.
„Danas je super utorak za proširenje Evropske unije i Crna Gora je dio toga. Više od polovine pregovaračkih poglavlja je zatvoreno i želim da čestitam građanima Crne Gore Dan državnosti. Ovo će donijeti koristi i građanima i privredi, kompanije će poslovati po pravilima Evropske unije, biće manje provjera na granicama i manje administrativnih prepreka“, rekla je Kos.
Važan rezultat u reformskom procesu
Zatvaranjem pregovaračkih poglavlja 8 – Konkurencija i 29 – Carinska unija, Crna Gora ostvarila je još jedan važan rezultat u procesu pristupanja Evropskoj uniji, potvrđujući da reformski proces napreduje planiranom dinamikom i da evropski standardi postaju sastavni dio institucionalnog, pravnog i ekonomskog sistema države, saopšteno je iz Ministarstva finansija.
“Usklađen je cjelokupan zakonodavni okvir u oblastima carinskih postupaka, tranzita robe, zaštite prava intelektualne svojine na granici, kontrole gotovine, robe dvostruke namjene, prekursora za droge i drugim oblastima iz nadležnosti carinske službe. Istovremeno su razvijeni savremeni elektronski carinski sistemi i ostvareno povezivanje sa ključnim evropskim informacionim platformama, uključujući NCTS fazu 6, ICS2 i AES, čime je crnogorska carina postala dio modernog evropskog carinskog prostora”, navodi se u saopštenju Ministarstvo finansija.










