Azijska tržišta: Kospi dostigao rekord nakon što je vlada odustala od povećanja poreza

Južnokorejski indeks Kospi u ponedjeljak je u ranom trgovanju porastao na rekordnih 3.420,23 poena, ostvarivši deseti uzastopni rast, nakon što je ministar finansija Koo Yun-cheol saopštio da će vlada odustati od prethodnog plana o povećanju poreza na ulaganja u akcije. Manji indeks Kosdaq porastao je za 0,15 odsto.

Na ostalim azijsko-pacifičkim tržištima bilježi se mješovito kretanje, dok investitori prate razgovore između SAD-a i Kine u Španiji i analiziraju niz novih podataka iz Pekinga.

Američki i kineski zvaničnici započeli su u nedjelju u Madridu pregovore o ključnim pitanjima nacionalne bezbjednosti, ekonomije i trgovine, uključujući i predstojeći rok za prodaju kineske aplikacije TikTok, kao i američke tarife. Delegacije su predvodili američki ministar finansija Scott Bessent i trgovinski predstavnik Jamieson Greer, dok su kinesku stranu činili potpredsjednik Vlade He Lifeng i glavni trgovinski pregovarač Li Chenggang.

"/>

Hongkonški Hang Seng indeks na otvaranju je porastao za 0,16 odsto, dok je Hang Seng Tech dodao 0,27 odsto. Kineski indeks CSI 300 ojačao je za 0,59 odsto u ranom trgovanju. Ekonomski rast kontinentalne Kine usporio je u avgustu, jer su maloprodaja i industrijska proizvodnja ostali ispod očekivanja, a zvanični podaci pokazuju da je pad investicija u nekretnine dodatno produbljen – smanjile su se za 12,9 odsto u prvih osam mjeseci godine.

Australijski ASX/S&P 200 oslabio je za 0,34 odsto. Japansko i malezijsko tržište bilo je zatvoreno zbog praznika.

Slični Članci