Wall Street: Carine i inflacija proširili pesimizam

Američki indeksi oslabili su u petak jer je kombinacija vijesti vezanih za carine i inflaciju zabrinula trgovce da završe sedmicu.
Glavni indeksi pali su tokom trgovanja nakon što je predsjednik Donald Tramp rekao da planira recipročne carine za trgovinske partnere. To bi moglo značiti povećanje carinskih stopa na nivoe jednake onima koje se naplaćuju u SAD-u.

Dow Jones Industrial Average pao je za 452 poena, odnosno 1%. S&P 500 oslabio je za 1%, dok je Nasdaq Composite pao za 1,5%. Gubici u petak izbrisali su većinu dobitaka ostvarenih tokom sedmice na glavnim berzanskim indeksima.

“Najaviću tu uzajamnu trgovinu naredne sedmice, kako bismo bili jednako tretirani od strane drugih zemalja,” rekao je Tramp tokom sastanka sa japanskim premijerom koji je boravio u posjeti.

“Održaćemo konferenciju za novinare i predstaviti sve na jednostavan način.”

Berza je već bila nestabilna prije Trampovih komentara, jer su raniji podaci o raspoloženju potrošača i zapošljavanju ukazivali na rast inflacije, što je podiglo prinos na 10-godišnje državne obveznice iznad 5%.

Raspoloženje potrošača palo je u februaru na 67,8 poena, prema preliminarnim podacima Univerziteta Mičigen. Ekonomisti koje je anketirao Dow Jones očekivali su 71,3.

Još veći razlog za zabrinutost je to što ispitanici u izvještaju predviđaju da će jednogodišnja stopa inflacije dostići 4,3%, što je rast od jednog procentnog poena u odnosu na prethodni mjesec i najviši nivo od novembra 2023.

Takođe, izvještaj o zapošljavanju za januar pokazao je da je stopa nezaposlenosti pala na 4% sa prethodnih 4,1%, dok su prosječne plate po satu za januar bile više od očekivanih.

(Izvor: Seebiz)

 

 

 

 

Slični Članci