Američko tržište akcija zabilježilo je oštru korekciju protekle sedmice nakon što je pojačana zabrinutost investitora zbog visokog vrednovanja, prije svega tehnoloških kompanija.
U uslovima manjka važnijih makroekonomskih objava, zbog nastavka blokade rada američke vlade, indeks S&P 500 oslabio je 1,6 odsto, dok je Nasdaq, u najvećoj korekciji od aprila, pao za tri procenta.
Teško je precizirati šta je bio ključni okidač za rasprodaju tehnoloških akcija, ali je visoko vrednovanje sektora došlo u fokus investitora nakon što su se pojedini poznati ulagači pozicionirali za pad cijena određenih tehnoloških dionica.
Investitori su i ranije bili svjesni da su valuacije u sektoru visoke, ponajviše zahvaljujući ekspanziji ulaganja u vještačku inteligenciju (AI), pa čak ni dobri kvartalni rezultati nijesu bili dovoljni da promijene raspoloženje na tržištu.
Nakon što je oko 90 odsto kompanija iz indeksne korpe objavilo kvartalne rezultate, njih 80 odsto nadmašilo je očekivanja — što je najbolji učinak od proljeća 2021. godine.
Istovremeno, činjenica da je indeks porastao svega oko jedan odsto od početka sezone izvještavanja pokazuje duboku skepsu investitora, koja se uglavnom odnosi na ogromna ulaganja u AI i još uvijek skromne konkretne rezultate tih investicija.
Tako su akcije Mete pale oko 17 odsto nakon što je kompanija objavila snažan rast prihoda od 26 odsto, ali i značajan rast kapitalnih ulaganja. Palantir, koji je objavio rezultate iznad očekivanja i podigao poslovne izglede, pao je oko 11 odsto tokom sedmice.
Palantir se u poslovnim medijima često opisuje kao „najskuplja akcija u istoriji“, s obzirom na to da je tržišna kapitalizacija kompanije skoro 100 puta veća od godišnjih prihoda.
Makro signali ostaju neujednačeni
Ni protekle sedmice nije postignuto rješenje za dugotrajnu blokadu rada vlade SAD, pa su izostali ključni zvanični makroekonomski podaci. U takvim uslovima veću težinu dobijaju izvještaji privatnih kompanija, koji su poslali mješovite poruke.
Konsultantska kuća Challenger, Gray & Christmas saopštila je da je broj otpuštanja u oktobru porastao za 175 odsto u odnosu na prošlu godinu i 183 odsto u odnosu na septembar — na oko 153 hiljade radnih mjesta. Od početka godine broj otpuštanja dostigao je 1,1 milion, dok je cijele prošle godine bio ispod 800 hiljada.
S druge strane, ADP je objavio da je zaposlenost u privatnom sektoru u oktobru porasla za 42 hiljade, nakon gubitka od 32 hiljade radnih mjesta u septembru. Analitičari su očekivali skromniji rast od 25 hiljada.
U petak je objavljen i novi indeks potrošačkog sentimenta Univerziteta Mičigen, koji je preliminarno pao na 50,3 poena — blizu najnižeg nivoa iz 2022. godine, kada je inflacija naglo rasla nakon pandemije. Sentiment je oslabljen najviše među građanima nižeg dohotka, ali je pad primjetan i kod onih sa višim prihodima.
Dobitnik sedmice: DHL
Akcije njemačke logističke kompanije DHL Group skočile su blizu devet odsto nakon što je kompanija objavila jače od očekivanih kvartalnih rezultate. Program smanjenja troškova doveo je do rasta operativnog profita za 7,6 odsto, na 1,5 milijardi eura.
Akcije DHL-a završile su sedmicu na 43 eura, dok su od početka godine u plusu oko 26 procenata.
Gubitnik sedmice: Zalando
Akcije najvećeg evropskog online prodavca odjeće i obuće, Zalandа, pale su više od osam odsto usljed nezadovoljstva investitora sporim napretkom u povećanju profitabilnosti.
Zalando je u trećem kvartalu ostvario rast prihoda od 7,5 odsto (26,5 odsto uključujući i About You), ali uz veće troškove i pad operativne margine na 3,2 odsto. Akcije kompanije su ove godine u minusu oko 31 odsto, pod pritiskom slabog potrošačkog raspoloženja u Evropi.










