Rast cijena sirovina značajnije je uticao na poskupljenja nego što je to euro, zaključak je studije koju je izradilo austrijsko Društvo za evropsku politiku.
U Austriji, ali i drugim zemljama eurozone, često se postavlja pitanje da li je euro kriv za poskupljenja, pa je Društvo napravilo analizu, čiji je glavni zaključak da se radi o temi koja je suviše kompleksna i subjektivna da bi se dobio jasan odgovor.
Autor studije Jozef Auer ukazao je da je razlog što su mnogi potrošači prelazak na euro 2002. osjetili kao podsticaj za poskupljenja u dva faktora. On je naglasio da je u isto vrijeme došlo do rasta cijena sirovina i poljoprivrednih proizvoda, kao i da postoji i ličan osjećaj inflacije.
Auer je dodao da je stopa poskupljenja roba svakodnevne upotrebe bila protekle decenije gotovo uvijek iznad zvanične inflacije.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Međutim, on je ukazao da se ne može u potpunosti odbaciti sumnja da je došlo do rasta cijena uvođenjem eura.
Auer je istakao da je dinamika kod cijena namirnica poslije 2002. povećana, odnosno dok su namirnice u periodu od 1991.do 2001.u prosjeku poskupljivale godišnje za 1,2 odsto, rast je od 2002. do 2012. iznosio 2,4 odsto godišnje.