Bivši radnici nekadašnjih Rudnika boksita Nikšić i dalje čekaju naplatu svojih potraživanja, a nedavno su se za pomoć obratili i predsjedniku države Jakovu Milatoviću, u nadi da će im pomoći da se njihovi problemi konačno riješe.
Predstavnik Samostalnog sindikata Rašo Čivović istakao je da su kompletnu dokumentaciju koju posjeduju proslijedili Milatovićevom savjetniku i nekadašnjem ministru poljoprivrede Aleksandru Stijoviću.
Bivši radnici Rudnika boksita, njih 560, i dalje čekaju isplatu zarada i otpremnina i ostvarivanje drugih radničkih prava koja ih sleduju.
– Radnici su očekivali da će od prodaje upravne zgrade i još nekih nekretnina Rudnika naplatiti potraživanja za neisplaćene zarade, ali se dogodila slična priča kao sa radničkim placem. Smišljeno sklapaju ugovor o izvozu rude boksita sa nekom mađarskom firmom, a koja treba da izvozi rudu u Zvornik. Stečajniupravnik namjerno ne raskida ugovor, a i student prve godine prava zna da se u stečaju svi ugovori raskidaju. Ovo smišljeno rade i omogućavaju da dobiju tužbom oko 900 hiljada eura, navodno za izgubljenu dobit. Isti slučaj kao čuvena “Limenka” tvrdi Čivović.
Kako je dodao, prateći situaciju razotkrio je ovu šemu i pribavio dokumentaciju, podnosio prijave zbog radnji stečajnog upravnika kako ne bi nastala šteta, ali je tadašnje Specijalno državno tužilaštvo tu prijavu krilo 18 mjeseci, a onda je proslijedilo ODT-u Nikšić, koje je odbacilo tu krivičnu prijavu.
-S tim smo upoznali premijera i više poslanika, ali sve uzalud kada je Specijalno državno tužilaštvo iz vremena Milivoja Katnića najgora karikau državi. Zato smo ponovo slaliurgenciju sudiji za istragu da se stopiraju ra dovi na nekadašnjoj upravnoj zgradi, a takođe smo obavijestili i predsjednika države i njegove savjetnike, koji su iskazali spremnost da nas saslušaju i pomognu nam u rješavanju nagomilanih problema rekao je Čivović.
Bivšim radnicima Boksita se po raznim osnovima duguje oko 2,1 milion eura, a nadležna tužilaštva su u prethodnom periodu uporno odbijala krivične prijave koje su podnosili protiv odgovornih lica koja su rukovodi la Boksitima u periodu stečaja, kao i protiv nekadašnjih stečajnih upravnika Zdravka Cicmila i Mladena Markovića.
Upravnu zgradu kupio “Lidl”
Radnici su ove godine u više navrata blokirali nekadašnju upravnu zgradu Rudnika boksita, a očekuju da nadležni neće dozvoliti da se tu bilo šta gradi dok ne budu izmirene sve obaveze prema njima. Inače, tu zgradu je kupila kompanija “Lidl”.
Rudari su u više navrata za situaciju kojoj se nalaze okrivili Osnovno državno tužilaštvo i Specijalno državno tužilaštvo. Zbog brojnih problema, održali su više sastanaka sa predstavnicima Vlade i drugih institucija, ali do konkretnijih pomaka nije došlo.
Više puta mijenjali vlasnike
Rudnik boksita je nekada bio državna kompanija, koja je najprije prodata ruskom CEAK-u, čiji je vlasnik Oleg Deripaska, ali su zapali u probleme usled njihovog lošeg vođenja, koji su doveli i do uvođenja stečaja. Imovinu u stečaju mogla je da kupi i država, ali se nije odlučila za takav potez, već je to uradio Veselin Pejović, koji je 2015. godine kupio Boksite za 5,4 miliona eura. Kompanija je ušla u stečaj 18.11.2013.godine, na zahtjev Crnogorske komercijalne banke zbogduga od 1,5 miliona eura, a kompanija SHASTA UMNIVERSAl Žtada je prijavila potraživanja u stečajnom postupku od 17.148.205,56 eura sa kamatom od 4.397.645,43 eura. Radnici su osporavalida su ova sredstva ikada pozajmljena, odnosno uložena u preduzeće.
Dan